avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... preluare contract de credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

preluare contract de credit ipotecar

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
in ce conditii se poate efectua preluarea unui contract de credit ipotecar de la o persoana fizica la alta?
Datele problemei: persoana care detine un apartament achizitionat prin credit ipotecar nu mai poate plati ratele lunare si prin urmare, parintii mei ( pensionari cu varste:58-62 ani) doresc sa preia acest contract pentru fratele meu.
Fratele meu nu lucreaza cu carte de munca si nu poate accesa un credit.
Ne intereseaza urmatoarele cazuri:
- preluare de contract de credit ipotecar;
- act notarial - in cazul in care nu se poate prelua acest credit.
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: narcisa_salbatica , utilizator 19:57, 9 Noiembrie 2012
In primul rand, trebuie sa obtineti acordul bancii, dupa ce vor verifica veniturile celor ce doresc sa preia creditul. Apoi, trebuie incheiat contract de vanzare cumparare pentru apartament, de asemenea cu acordul bancii (toate actele se fac prin biroul notarial).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preluare de credit ipotecar grasutumic grasutumic buna ziua ,as vrea sa stiu daca preiau un apartament de la cineva as putea face un act notarial fara sa mai implic banca unde are el creditul? (vezi toată discuția)
Schimbarea proprietarului al unui contract ipotecar july81 july81 Buna ziua, problema mea e legata de un apartament. In urma cu 3 ani, parintii mei au achizitionat un apartament printr-un imprumut de la cec, binenteles ... (vezi toată discuția)
Partaj IvanDelia IvanDelia Am achizitionat un apartament impreuna cu fostul sot prin credit ipotecar (62 mii euro). Acum am intentat actiune de partaj. Mentionez ca relatiile cu fostul ... (vezi toată discuția)