Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... preluare contract de credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

preluare contract de credit ipotecar

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
in ce conditii se poate efectua preluarea unui contract de credit ipotecar de la o persoana fizica la alta?
Datele problemei: persoana care detine un apartament achizitionat prin credit ipotecar nu mai poate plati ratele lunare si prin urmare, parintii mei ( pensionari cu varste:58-62 ani) doresc sa preia acest contract pentru fratele meu.
Fratele meu nu lucreaza cu carte de munca si nu poate accesa un credit.
Ne intereseaza urmatoarele cazuri:
- preluare de contract de credit ipotecar;
- act notarial - in cazul in care nu se poate prelua acest credit.
Multumesc,
In primul rand, trebuie sa obtineti acordul bancii, dupa ce vor verifica veniturile celor ce doresc sa preia creditul. Apoi, trebuie incheiat contract de vanzare cumparare pentru apartament, de asemenea cu acordul bancii (toate actele se fac prin biroul notarial).