Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Preluare de credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Preluare de credit ipotecar

buna ziua ,as vrea sa stiu daca preiau un apartament de la cineva as putea face un act notarial fara sa mai implic banca unde are el creditul?
In cazul in care apartamentul este ipotecat catre banca, nu puteti face acesta tranzactie, faca acordul bancii.
Preluarea creditului, inseamna de fapt un nou contract de credit sau eventual un act aditional la vechiul contract, in care dvoastra deveniti debitor.
dar nici macar un precontract in care eu ma oblig sa platesc ratele pana la finalizarea creditului iar actul de vanzare cumpare sa-l fac la sfarsit
multumesc mult,
Am o situatie asemenatoare: un credit pentru care am gasit pe cineva sa-l preia pentru plata ratelor in continuare.Banca spune ca nu poate sa faca cesionare de credit si sa ma adresez unui norat. Care este procedura?
Este vorba despre un credit ipotecar, pentru un apartament.
gi-jane2, moderator