Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere succesiune

Buna ziua.bunicul meu a decedat in 1979,nu a fost dezbatuta succesiunea de bunica mea si cei patru copiii ai ei,una dintre ei este o persoana cu handicap grav cu boli mintale.Intre timp tatal meu s-a mutat cu bunica mea,o sora de a lui a murit,cea cu handicap a fost iternata intr-un institut pt.cei cu handicap grav,iar a treia sora de multi ani nu statea in casa bunicii,fiind casatorita la casa ei.Tatal meu a facut ceva act la notar cu sora in viata si cu copiii sorei sale,cea care a decedet,le-a dat si niste bani ca sa renunte la partea lor din casa parinteasca, ca in cazul in care va deceda bunica mea sa ramina totul al tatalui meu.Ce act a putut sa faca cand nu a fost dezbatut succesiunea dupa bunicul meu,plus are si o sora cu boli mintale?Asta a fost in 2002,iar bunca mea a decedat si ea in 2005 si de atunci tatal meu s-a declarat unicul mostenitor dupa parinti si a construit o casa mare si frumoasa pe terenul ce a zis ca el a mostenit.In 22 09.2012 a decedat si tatal meu,noi suntem trei frati,copiii lui si am crezut ca noi suntem mostenitorii lui,pt,ca prima sotie a lui a murit si au si fost divortati,si am fost doi frati din acea casnicie
iar din a doua casnicie a fost un baiat.dar si a doua sotie a tatalui nostru a decedat.tatal nostru a avut o prietena nu au stat la aceasi adresa,doar se vizitau reciproc si iarna tatal meu raminea la ea cate 3 saptamini.Aceasta femeie ne-a luat toate actele tatalui meu si cheia de la casa si lui si mi-a trimis prin e-mail un contract de intretinere scris cu mina ei semnat de tatal meu si doi martori inca din iunie anul curent,tati a decedat in septembrie anul curent,pretinzand ca casa tatalui nostru ii apartine.Eu am fost la notar si avocat si mi s-a spus ca nu e valabil acel contract numai daca ar fi facut la notar.Am aflat ca nefiind dezbatuta succesiunea dupa bunici,nu putea fi nici tatal meu proprietar,atunci nici prietena lui,si nici in cartea funciara nu apare tatal meu si nici prietena lui.Mi s-a dat si sfatul sa ma duc sa schimb toate yalele de pe casa tatalui nostru ,pot sa fac eu asta?saun pot cere drept de folosinta si unde trebuie sa ma duc sa cer si cit m-ar costa?multumesc.Va rog mult daca se poate sa-mi raspunda un avocat
laci72, utilizator
Va multumesc pt.raspunsuri,sunteti foarte amabili,atit as vrea sa mai intreb daca ma duc si cu ajutorul avocatei mele deschidem succesiunile doamna care are actele tatalui nostru nu poate sa faca nimic impotriva noastra cu acel contract de intretinere scris de mina ?Dl.avocat d=voastra spuneti ca acea doamna le-a avut in permanenta actele tatalui meu,dar eu cred ca ceva nu e in regula daca aceea doamna ne-a spus in ziua inmormintarii tatalui meu ca nu stie de nimic ca ar fi lasat tati testament sau oricare altfel de act prin care sa vedem care ar fi fost vointa lui si ca tatal meu nu credea nicidecum ca va muri era incapatinat si inca ceva atit de mult il iubea pe fratele meu din UNGARIA ca si in ultima ora din viata lui tot de el a intrebat si stiu cu siguranta ca stia ca semnind un contract de intretinere cu cineva poate sa-i faca rau fratelui meu.Stiu sigur ca daca voia sa faca acel act l-ar fi semnat in fata unui notar caci era omul care vroia totul legal.Dupa acel act de intretinere din iunie e semnat de tatal meu iar prietena lui stia de la inceputul anului ca tati poate sa moara la orice ora avand cancer la pancreas in ultima faza.Credeti ca e normal ca pt.3 luni de asa zisa intretinere acea prietena merita o casa?Nici macar nu stateau impreuna tata avind alta adresa si 6 luni de zile avea in fiecare luna cate o saptamina de chimio terapie si sora lui s=a ocupat de el cand s=a simtit foarte rau nu acea prietena.Dupa contractul de intretinere trebuia ca ea sa=l inmorminteze,iar locul de veci e facut din banii tatalui meu plus in casa lui tati au fost 2700 roni bani stiuti de sora tatalui meu,plus pe un card 1000 de euro,deci nu din banii prietenei a fost inmormintat tatal meu ci din banii lui proprii,Dupa inmormintare a scos de pe cardul lui tati si ultima pensie a lui,plus ajutorul de inmormintare a primit ea in mina cu toate ca a cumparat sicriul tot din banii tatalui meu cu toate ca nu i-a fost ruda.Credeti ca a procedat fata de tatal meu corect,sau fata de noi,copiii lui?Daca tati vroia cu ea contract de intretinere il facea legal si dupa cum stiu eu trebuia sa mearga la IML ca sa aiba un act ca a fost normal cand a semnat si trebuia si tati sa aiba pe cineva de la Autoritatea Tutelara sa-l reprezinte si pe el.Ce ar fi in tara asta,daca toate prietenele barbatilor in varsta ar semna cu ei contracte de vinzare cumparare cu clauza de intretinere doar pt,cateva luni de intretinere mintite? Tatal meu nu trebuia intretinut niciodata de nimeni,era prea mindru si prea bogat pt.asa ceva,in plus el ducea bani foarte multi la prietena lui a vindut si apartementul lui si -a dat prietenei sale multi bani,noi nu ne-am bagat in viata lui niciodata caci fiecare om face ce vrea cu banii lui.Dar va intreb eu ca e frumos si legal ce face ea ,iar noi suntem tinuti in sah?E legal ca ea sa simta proprietara in casa tatalui meu si se bazeaza pe un act care de lege este numit nul si asa fiind efectele sale sunt nule,deci ar insemna ca nu e proprietara.Eu sa ma duc in instanta sa cheltui bani si sa pierd timp sa aflu ceea ce imi spune legea:cum ca contractul de intretinere e legal doar daca e facut la notar'daca e scris de mina este nul cu efecte nule.Cu dreptatea cum ramine,de ce nimeni nu ne vrea noua copiilor binele care e hotarat prin lege si de unde sa stiu eu ca acel contract de intretinere aparuta dupa decesul tatalui meu cum a fost semnat,oare a stiut tati ce semneaza?Va multumesc oricum pt.ca dezbateti cazul meu aici pe forum,multa stima d-lui avocat si scuze pt.ca sunt atit de necajit,dar cred ca mi-ar trebui un avocat foarte bun si nu am. si ce n-as da daca as avea!va multumesc