Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... salutare, as aprecia mult daca ma poate ajuta cineva ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

salutare, as aprecia mult daca ma poate ajuta cineva in problema recuperarii permisului de conducere

Am fost cercetat penal pentru comiterea unei infractiuni prevazute art.86 al. 2 din OUG 195/2002. Dupa 2 ani in temeiul dispozitiilor art. 262 pct. 2 lit. a C.p.p. rap. la art. 11 pct. b si art. 10 lit b1 din C.p.p., art 18^1 Cp si art. 91 C.P. sa dispus scoaterea mea de sub urmarire penal si aplicarea unei amenzi cu caracter administrativ si suportarea unor cheltuieli judiciare.
As dori sa stiu daca pot sa imi iau permisul inapoi sau acesta o sa imi fie anulat?
Multumesc anticipat!
HG1391-RAOUG195
Restituirea permisului de conducere si reducerea perioadei de suspendare
a exercitarii dreptului de a conduce
Art. 219. –
(2) Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere pe raza careia a fost savârsita fapta, la cererea titularului, în baza rezolutiei sau, dupa caz, a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala sau încetarea urmaririi penale, în baza hotarârii judecatoresti ramase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost anulat sau ca urmare a încetarii masurii de siguranta prevazute la art.112 lit.c) din Codul penal, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare;

va puteti recupera permisul prezentand documentul prin care procurorul a dispus SUP.
permisul se anuleaza numai in baza unei hotarari definitive a instantei,

Sa aveti la dvs si dovada prin care va ridicat permisul pe langa ordonanta de SUP cand mergeti sa vi-l recuperati.
Va multumes frumos. Mi-am recapatat permisul de conducere! va urez o zi buna..