Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire carnet de conducere dupa rezolutia NUP
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire carnet de conducere dupa rezolutia NUP

Buna ziua,

ieri am primit NUP sub aspectul infr.prev.de art.184 al.1 si 3 Cp, pentru ca partea vatamata a depus declaratie ca nu formuleaza vre-o plangere si nu are pretentii.
Am doua intrebari: cine trebuie sa dispuna retinerea carnetului sau restituirea acestuia? Daca procurorul trebuie sa constate ca n-am fost vinovata de acest accident?
va multumesc
NUP este decizia procurorului.

Restituirea permisului se face prin depunerea unei cereri si a copiei ordonantei procurorului.

hg1391
Art. 219. –
(2) Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere pe raza careia a fost savârsita fapta, la cererea titularului, în baza rezolutiei sau, dupa caz, a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neînceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala sau încetarea urmaririi penale, în baza hotarârii judecatoresti ramase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost anulat sau ca urmare a încetarii masurii de siguranta prevazute la art.112 lit.c) din Codul penal, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare;