Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prima de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prima de vacanta

buna ziua. as dori sa stiu daca am intrat in concediu pe data de 13 ianuarie cand am solicitat plata concediului si a primei de vacanta si din motive necunoscute nu am primit nici prima de vacata nici indemnizatia de concediu, ca functionar public la Primaria Cioroiaşi, am dreptul la prima de vacanta sau nu am.
Functionarul public are dreptul, pe langa indemnizatia de concediu, la o prima egala cu salariul de baza din luna anterioara plecarii in concediu, care se impoziteaza separat.
Functionarii publici beneficiaza, pe perioada efectuarii concediului anual de odihna la care sunt îndreptatiti conform
legii, de o indemnizatie pentru concediul de odihna. La determinarea indemnizatiei de concediu de odihna se vor lua în
calcul, pe lânga salariul de baza, si sporurile de care beneficiaza, potrivit legii.
La cererea functionarului public, indemnizatia de concediu de odihna se plateste de catre autoritatea sau institutia
publica cu cel putin 5 zile lucratoare înainte de plecarea în concediu.