avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prima de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prima de vacanta

buna ziua. as dori sa stiu daca am intrat in concediu pe data de 13 ianuarie cand am solicitat plata concediului si a primei de vacanta si din motive necunoscute nu am primit nici prima de vacata nici indemnizatia de concediu, ca functionar public la Primaria Cioroiaşi, am dreptul la prima de vacanta sau nu am.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:43, 30 Ianuarie 2009
Functionarul public are dreptul, pe langa indemnizatia de concediu, la o prima egala cu salariul de baza din luna anterioara plecarii in concediu, care se impoziteaza separat.
Functionarii publici beneficiaza, pe perioada efectuarii concediului anual de odihna la care sunt îndreptatiti conform
legii, de o indemnizatie pentru concediul de odihna. La determinarea indemnizatiei de concediu de odihna se vor lua în
calcul, pe lânga salariul de baza, si sporurile de care beneficiaza, potrivit legii.
La cererea functionarului public, indemnizatia de concediu de odihna se plateste de catre autoritatea sau institutia
publica cu cel putin 5 zile lucratoare înainte de plecarea în concediu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prime de vacanta carmenssilva carmenssilva Primesc toti bugetarii prime de vacanta in 2010, sau numai parlamentarii? In baza carei hotarari? (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu odihna functionar public angelactb angelactb Buna ziua, sunt contabil intr-o primarie si ma confrunt cu o situatie legata de calculul salariului unui functionar al institutiei noastre. Problema este ... (vezi toată discuția)
Prima de vacanta functionari publici nicoleta74 nicoleta74 Buna ziua, am o problema la care, ca de obicei, pentru rezolvare sunt mai multe pareri. Suna cam asa: am avut calitatea de functionar public pana la data de 1 ... (vezi toată discuția)