Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rezolutie parchet
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rezolutie parchet

Buna seara! Intr-o incheiere instanta penala stabileste ca va sesiza parchetul pentru a se efectua cercetari.... Judecatoria trimite Parchetului o nota prin care arata ca instanta a dispus a se efectua cercetari...sub aspectul savarsirii infractiunii de vatamare corporala grava,prev. si ped. de art.182,al.2 Cod penal. Procurorul dupa fix un an da o rezolutie de NUP pentru ...X.. cercetat sub aspectul comiterii infractiunii de lovire si alte violente prev. de art.180,al.2 CPen. Adica instanta cere ceva,iar parchetul da altceva. Este in regula, sau acea rezolutie este lovita de nulitate ? Trebuie atacata in instanta pentru acest motiv sau si pentru acest motiv? Multumesc!
Simplu fapt ca instanta sesizeaza parchetul nu inseamna ca trebuie neaparat adoptata o solutie de trimitere in judecata.
Daca sunteti nemultumit de solutia propusa de procuror aveti 20 de zile de la comunicare sa o atacati cu plangere la procurorul ierarhic superior.
Parerea mea este sa studiati dosarul in acest interval pentru a formula o plangere documentata.