Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... uscatorie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

uscatorie bloc

buna ziua ,va rog f mult sa ma ajutati cu urmatoarea problema .Locuiesc la etajul 3 al unui bloc cu 4 etaje ,la etajul 4 este situata uscatoria pe care vecinii de acum 15 anii au transformat-o in camera (dormitor ) ,au zidit usa de la intrare si au facut usa de acces de la ei din apartament .Aveau o fetita cu handicat si tuturor le-a parut rau de ei si le-au dat voie fara sa plateasca chirie sa aiba aceea camera.Problema este ca vecinul respectiv a vandut apartamentul si intre timp au venit alti vecini care ne fac numai probleme ( indundatii ,geamuri sparte,vorbit urat etc ) Din cate am inteles de la tatal meu,cand s-a facut contractul de vanzare cumparare el nu a mai semnat pentru a le transmite si celor care au luat apartamentul dreptul de a folosii uscatoria dar au avut semnaturile celorlalti locatarilor .Din cate stiu eu trebuie sa aiba cu prioritate acordul vecinilor direct afectati pentru ca au facut din uscatorie dormitor .Ma intereseaza ce cai legale avem de a le lua uscatoria sau pentru a -i obliga sa plateasca chirie sau sa o cumpere ,sau daca ne putem baza pe faptul ca nu am semnat si noi atunci cand a avut loc tranzactia de vanzare-cumparare ,desi suntem apartamentul de la et 3 , si suntem direct afectati de modificarile pe care le-au facut uscatoriei.
In primul rand ar trebui sa vedeti daca in actul de v/c al vecinului cu uscatoria exista si acest spatiu.
In cazul in care nu exista, incaperea uscatoriei este insusita abuziv, caz in care asociatia poate chema in instanta proprietarul cu pricina pentru eliberarea acestei incaperi.

In cazul in care acest spatiu exista in actul de vanzare trebuie vazut cine si-a dat acordul pentru vanzare.
nu am acces la actul de vanzare cumparare ,dar ma gandesc ca atunci cand au cumparat apartamentul au primit si semnaturilepentru folosinta uscatoriei de la locatari pentru ca la asoctiata de locatari figureaza cu 3 camere nu cu 2 asa cum este apartamentul din constructie .Specific ca uscatoria sigur nu este vanduta si doar este lasata in folosinta lor
Avand in vedeca vechiul proprietar detinea titlu strict asupra apartamentului,acesta,legal nu putea vinde atat suprafata cu destinatia de locuit cat si partea comuna din imobil
Conform norme in vigoare,partile comune din condominiu nu pot face obiectul vanzarii
Eventual cu acordul proprietarilor,partea comuna poate face obiectul concesiunii sau inchirierii pe diferite perioade de timp
Presedintele asociatiei de proprietari poate dispune prin comitetul executiv decizie prin care actualul utilizator al spatiului parte comuna sa elibereze spatiul concomitent cu aducerea acestuia la forma anterioara interventiri neautorizate
In caz ca la nivelul asociatiei de proprietari intampinati dezinteres,sesizati oficial serviciul specializat din primarie
Discutati cu presedintele asociatiei.
Conform legii 230/2007 proprietarul este obligat sa depuna la asociatie o copie a actului de proprietate. Daca acest document exista la asociatie, este simplu de constatat ce anume a cumparat.
Daca nu exista actul de proprietate la asociatie, presedintele sa-l solicite.
Apoi reveniti si discutam pasii urmatori.