Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de maternitate si contractul pe perioada ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de maternitate si contractul pe perioada determinata

buna seara.

lucrez in invatatamant de 6 ani ca suplinitoare, anul acesta am raman gravida si ar trebui sa nasc prin iunie 2013, insa contractul mi se incheie in august 2013. Pot sa beneficiez de cei 2 ani de materniate platiti?
va multumesc anticipat!
1. Concediul de maternitate = 126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal

2. Concediul pentru cresterea copilului (CCC) = concediul care se acorda pana la varsta copilului de 1 an, 2 ani sau 3 ani (in cazul copilului cu handicap).

3. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie, in cazul dvs., ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aveti venituri din salarii sau perioade asimilate (concedii medicale, concediu de maternitate).

4. Daca veti naste in iunie 2013 nu e nici un impediment pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.

5. - Contractul individual de munca (CIM) va inceta de drept la 31 august 2013, conform art.56(1), lit.i) din Codul muncii.
- Dupa incetarea CIM sa mergeti sa va inregistrati la Agentia de Somaj pentru ca sa puteti sa beneficiati de indemnizatie de somaj dupa terminarea CCC (pana va veti gasi un loc de munca).
buna seara! multumes pt raspuns, dar am am niste intrebari

daca intru in somaj mai primes aceeasi indemnizatie sau o sa iau bani mai putini.

si daca m-ar angaja o firma as putea sa stau tot in CCC?

sincer eu doresc sa stau acasa 2 ani sa pot sa imi cresc copilul , insa am nevoie de banii pt crestere copil.

mi se pare nedrept sa lucrez pt stat 6 ani si dupa sa nu pot beneficia de aceasta indemnizatie.

multumes mult
1. - Cred ca nu ati inteles ce am spus eu.
- La Agentia de Somaj va inregistrati pentru a putea sa primiti indemnizatie de somaj dupa ce terminati CCC.

2. - Pe perioada de CCC nu puteti avea venituri din salarii.
- Daca veti avea astfel de venituri se va suspenda indemnizatia pentrui CCC.

3. Asadar stati acasa cu copilul, in CCC, pana ce acesta implineste 2 ani si dupa aceea, daca nu veti gasi imediat un loc de munca, mergeti la Agentia de Somaj unde sunteti inregistrata si solicitati indemnizatie de somaj.
deci in cei 2 ani primesc acea indemnizatie, chiar daca contractul meu de munca inceteaza?
ma scuzati pentru atatea intrebari, dar directoarea mea de la scoala mi-a zis ca dupa ce termin contractul nu o sa mai am niciun drept la acei bani, practic daca vreau sa raman o sa primesc doar alocatia copilului doar atat. Din cauza asta v-am stresat cu atatea intrebari.

va multumesc mult
1. - Directoarea dvs. nu are cum sa se priceapa la asa ceva asa ca mai bine nu o ascultati.
- Beneficiati de indemnizatie pentru CCC daca aveti contractul individual de munca (CIM) suspendat sau chair daca nu aceti deloc CIM pe perioada CCC.

2. - Ma deranjeaza ca aveti mai multa incredere intr-o persoana care nu este de specialitate.
- Daca nu aveti incredere in ce va spun puteti sa intrebati la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.