Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire

O intrebare simpla care asteapta un raspuns la fel de simplu.Ai o datorie la o banca si nu ai achitat la termen o rata sau poate chiar doua,Suna telefonul in fiecare zi de multe ori.O multime de oficianti ai bancii te iau la intrebari.Azi unul,maine altii si tot asa.Si te suna,te suna ,te inebunesc.
Intrebarea este : se poate apela la justitie incriminand CP Art 208 Al 2 care incrimineaza hartuirea (si nu este vorba de cea sexuala),te poti adresa politiei,procuraturii etc acuzand banca ca te hartuieste ?
Chiar sunt curios,se gaseste cineva care sa raspunda ?
Avand in vedere scopul legitim de recuperare credit nerambursat,interesul si demersurile reprezentantilor bancii nu pot fi apreciate drept infractiunea invocata de dvs
ipoteza postată de dvs. are puține argumente de a fi într-adevăr pusă-n practică.Scenariul e demn de S.F., poate în filmele americane, deoarece : e legal să urmezi cursul Legii și să aplici clauzele contractuale împotriva unui debitor, decât să ”arunci” zilnic și la ore diferite un ”potop” de apeluri telefonice asupra debitorului, mai mult, ar costa apelurile telefonice cât și timpul pierdut de o ”armată” de funcționari ai băncii.Banca are nevoie de profit nu de pierderi și are la dispoziție alte proceduri specifice, chiar dacă potrivit noului cod penal, art. 208 :
- alin. 2, "efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoarea de la o lună la trei luni de închisoare sau cu amendă, în cazul în care fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
-alin. 3, stabileşte că acţiunea penală se pune în mişcare doar după ce persoana vătămată depune plângere.
În opinia mea, acest conținut al art.208 ar fi aplicabil cu totul în alte împrejurări și fapte decât folositor unei bănci.
Ce ar mai fi de discutat ?

chiar dacă potrivit noului cod penal, art. 208
:

In momentul de fata nu putem discuta si intemeia eventuala plangere/actiune pe dispozitiile noului cod penal,deoarece inca nu exista nicio lege adoptata care sa prevada exact data intrarii in vigoare a Noului Cod Penal..
Exista discutii referitoare la eventuala data de intrare in vigoare a acestuia in cursul anului 2014,data conditionata de o gramada de "daca" vor exista conditiile ,daca vor exista sursele necesare pregatirii sistemului judiciar si a celorlalte categorii profesionale...
Pe site-ul Ministerului de Justitie a fost publicat calendarul pentru aprobarea pachetului legislativ necesar pregatirii intrarii in vigoare a Noului Cod penal si a Noului Cod de procedura penala, agreat cu Parlamentul Romaniei.

Calendarul prevede:

1. Finalizarea, in cursul anului 2012, a dezbaterilor parlamentare cu privire la Legea de punere in aplicare a Codului penal si pentru modificarea si completarea unor acte normative care cuprind dispozitii penale – aflat in dezbaterea comisiei juridice a Camerei Deputatilor – camera decizionala;

2. Finalizarea si transmiterea la Parlament, pana la sfarsitul anului 2012, a urmatoarelor 4 proiecte de lege:

a. proiectul de lege pentru punerea in aplicare a Codului de procedura penala si pentru modificarea si completarea unor acte normative care cuprind dispozitii procesual penale;

b. proiectul de Lege privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal;

c. proiectul de lege privind executarea pedepselor, masurilor educative si a altor masuri dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal, neprivative de libertate;

d. proiectul de Lege privind organizarea si functionarea sistemului de probatiune.

3. Sustinerea in Parlament si adoptarea de catre acesta, pana la sfarsitul lunii iunie 2013, a proiectelor de lege prevazute la pct.2;

4. Pregatirea sistemului judiciar, dar si a celorlalte categorii profesionale care contribuie la punerea in aplicare a dispozitiilor penale, procesual-penale si executional penale, in perioada iulie 2013-1 februarie 2014 cu privire la intreg pachetul de acte normative ce vizeaza reforma in materie penala;

5. Intrarea in vigoare la 1 februarie 2014 a urmatoarelor acte normative:

a. noul Cod penal;

b. noul Cod de procedura penala;

c. Legea de punere in aplicare a Codului penal si pentru modificarea si completarea unor acte normative care cuprind dispozitii penale;

d. Legea pentru punerea in aplicare a Codului de procedura penala si pentru modificarea si completarea unor acte normative care cuprind dispozitii procesual penale;

e. Legea privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal;

f. Legea privind executarea pedepselor, masurilor educative si a altor masuri dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal, neprivative de libertate;

g. Legea privind organizarea si functionarea sistemului de probatiune.

Sursa: Ministerul Justitiei
bunăƒ ziua,domnişoara/doamna "ynocentta",
-întrutotul de acord cu dvs., însă, în opinia mea : postarea în speţă, este pusă cu "dichis"/strategie.Persoana în cauză a pus în discuţie (fără a oferi alte amănunte despre vreo intenţie) acest subiect fiind în temă cu prevederile NCP, cod care va fi pus în aplicare la 01 feb.2013.
Buna ziua.
Intrebarea mea este asemanatoare, insa in timp ce domnul care a postat intrebarea cu hartuirea este chiar titular al unui credit, ca si mine, eu va intreb daca banca poate fi oprita sa faca acelasi lucru (telefoane peste telefoane) cu girantii.
Spuneti ca nu dam amanunte, cand intrebam. Singurul amanunt demn de precizat in aceasta faza este, ca eu, ca si creditat, as mai suporta hartuiala, dar amintitii giranti au amandoi in jur de 80 si ma tem pentru viata lor. Veti spune ca legile nu sunt facute pentru a ocroti sanatatea, uneori viata batranilor de stresuri absurde.
Totusi m-ar interesa, cum pot sa ii ocrotesc.
Banca are drepturi nemarginite in a-mi stresa toate rudele, daca eu mai am o ramasita de credit si nu intotdeauna pot sa ma achit la timp?
Va multumesc anticipat!