Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor angajare!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor angajare!

puteti sami spuneti daca la o firma pentru a face angajari pe anumite posturi....vanzator,operator calculator,contabil,gestionar....etc trebuie facut un dosar de la itm....pentru a arata ca avem postul inscris la ei si sa vina sa faca o evaluare de risc pentru postul respectiv?ceva de genul,,,,eu asa am auzit in momentul in care am vrut sa ma angajez la o firma ei au spus ca nu pot sa ma angazeje pe postul respectiv pentru ca ...nu stiu ce tre sa plateasca la itm vreo 500 ron pentru dosarul unui nou post....pana acum eu nu am mai auzit asa ceva.
va multumesc
Nici eu, dar am sa mut topicul in forumul "Dreptul muncii" si acolo va pot oferi mai multe informatii, colegii mei.:)
Evaluarea riscurilor specifice postului o face inspectorul SSM angajat al unitatii pentru fiecare post in parte si nicidecum ITM-ul
Locurile vacante, precum si cele nou create se declara la AJOFM. Pentru depunerea declaratiei nu se percepe nicio taxa. Postul vacant / nou creat ar trebui sa-se ragaseasca in Organigrama/Statul de functiuni al societatii.
Zinaida Ciornii, Consultant resurse umane