Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit

Buna seara.

cu o dovada sau cu chitante ca platesc impozit pe teren si sunt trecuta pe rol,se poate face contract la renel si apa nova?

Multumesc,
Nu, numai cu actul de proprietate.
Depinde unde locuiti, sunt unele zone unde se fac aceste contracte doar pe baza adeverintei de la primarie, sunt zone unde oamenii nu si-au reglementat inscrierea in CF a proprietatilor (ori din lipsa de bani, ori din vina autoritatilor...). Intrebati si dvs. acolo, unde doriti incheierea contractelor.
In cazul in care nu detineti actul de proprietate, doar chitanta de mana, dar imobilul figureaza la impozite si taxe si ati achitat impozitul la zi, am avut cazuri in care pt contract la curent si alte utilitati, contribuabilul a solicitat Certificat fiscal pt dovada la firma de utilitati. Important de stiut este ca inspectorul care intocmea Certificatul fiscal, avea obligatia sa mentioneze ca nu detine act de proprietate conform evidentei informatizate(adica nu aveti act, dar detineti acel imobil).