Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ajutor in lupta cu Mafia Recuperatorilor/Executorilor ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ajutor in lupta cu Mafia Recuperatorilor/Executorilor Bank/Credite Agricole

Mafia Recuperatorilor/Executorilor Emporiki Bank/Credite Agricole
Va rog sa aveti rabdare de a citi ce scrise mai jos de mine si sa ma ajutati daca puteti cu un sfat.

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat in privinta unui litigiu pe care il am cu fosta banca Emporiki Bank – Romania SA actualmente Credite Agricole, la data de 28.05.2009 am incheiat un contract de credit de nevoi personale in valoare de 7700 de euro toate bune si frumoase , am respectat toti termenii contractului pana la intrarea in vigoare a legii 118/2010 referitoare la reducerea salariilor bugetarilor am informat in scriis banca printr-o cerere de faptul ca ma aflu sub actiunea legii nr. 118/2010 si leam solicitat o restructurare a creditului la doua saptamani de la depunerea cereri am fost sunat de un reprezentat al Emporiki Bank sucursala Pantelimon si mi sa comunicat telefonic faptul ca cererea mea a fost aprobata si pot sa achit pe o perioada de 6 luni jumatate din rata stabilita pprin contract urmand sa primesc ulterior si confirmarea in scris. Au trecut 3 luni, timp in care eu am achitat jumatate din rata insistand in acelasi timp sa priimesc si o hartie la mana pentru acest lucru angajata responsabila de credit ma tot amana ba ca trebuiesc 15 zile pt procesare ca multe dosare in curs, ba ca nu lea mers sistemul informatics, ba ca banca isi schimba arhiva electronica etc. , dupa 3 luni SURPRIZA primesc un mesaj text prin care imi era adus la cunostiinta faptul ca am fost introdus in baza de date pentru datorii restante de peste 30 zile, disperat merg la banca unde primesc asigurari ca nu se intampla lucrul acesta si sa trimis accidental acel mesaj baza de date nefiind actualizata si sa astept raspunsul scris mai trec 3 luni si sant chemat la banca unde mi se comunica ca datorita faptului ca banca Emporiki a treccut printr-un process de restructurare si a fost vanduta pe suma DE 1 EURO !!! catre Credite Agricole , cererea mea nu a putut primi un raspuns favorabil sau nu si actuala politica a Credite Agricole prevede in cazul celor afectati de legea nr.118/2010 o renegociere a contractului cu prelungirea perioadei de rambursare de la 7 ani la 10 cu marirea dobanzi si abligatia mea de a adduce inca 3 COPLATITORI, lucru aberant din punctul meu de vedere si abuziv. Incep sa platesc rata in intregime, cand la achitarea ratei sotia mea este informata de casierita ca este in EXECUTARE SILITA !!! mentionez ca nu am fost anuntat prin nici o modalitate de acest lucru anterior de banca, cerand explicatii in acel moment sotia mea este rugata sa il sune pe cel care se ocupa de dosarul meu la departamentul recuperari al banci care se este foarte mirat de faptul ca am aflat de executarea silita si insista revoltat chiar sa afle cine nea informat cere ulterior sotiei mele sa faca o cerere prin care se oblige in termen de 6 luni sa achite creditul restant astfel ca procedura de executare silita sa inceteze, sotia mea face acest lucru pe loc si astfel incep a achita sume de 500, 1500, 2500 euro lunar sau de mai multe ori pe luna si in 4 luni de la acea cerere reusesc sa achit intreg creditul la data de 7 august 2012 cu tot cu dobanzi penalizatoare si taxa de scoatere din evidenta electronica, singura taxa pe care refuz sa o platesc este o taxa de executare de 180 lei pentru instiintarile primite motivul refuzului fiind ca nu am primit nici o instiintare sub nici o forma scrisa prin post ape mail sau telefonica, urmand sa fiu anuntat cand sa vin sa ridic dovada inchierii datoriei de credit de la banca azi la data de 13.11.2012 primesc acasa prin posta o instiintare de executare silita din partea unui executor judecatoresc prin care imi este adus la cunostiinta ca sa pus poprie pe toate conturile mele pana la achitarea sumei restante de 3000 Euro plus cheltuile de executare in valoare de 2000 de lei. REVOLTATOR !!! Merg la banca si imi este spus ca ei nu pe ei nui intereseaza deoarece eu nu mai am nici o legatura cu mine litigiul meu fiind cu executor judecatoresc turbat de nervi iau legatura cu acesta imi comunca ca procedura de poprire a fost initiata la 01.11.2012, ii spun ca eu miam achitat creditul inca de pe 7 august si ramane suprins deoarece el nu a fost informat de catre banca de acest lucru si ca daca viin cu o dovata e dispus sa negocieze ce suma sa ii platesc pentru executare, adica isi bat joc de oameni pe bani lor sip e dreptatea lor. !!!!!!!!!!!! SI SA AFLU DUPA CE MA INTERESEZ IN STANGA SI IN DREAPTA CUM LUCREAZA MAFIA BANCARA DIN CADRUL EMPORIKI/ CREDITE AGRICOLE !!!!!!!!! Clientilor cu cele mai mici restante le este ascuns faptul ca banca are de recuperate de la ei o datorie renstanta si nu ii informeaza sub nici o formda decat cand executorul deja trece la executarea bunurilor executor care este o firma privata care are ca sef fostul director al departamentului de recuperari din cadrul banci. Si care de pe urma oricarei sume platite de catre client cu valoare de taxe de executare (taxe de el stabilite) plateste un procent catre angajatii emporiki din departamentul credite neperformante.
CE ESTE DE FACUT ??? va rog sa ma ajutati cu un sfat in privinta modalitatilor de a rezolva aceasta problema pt ca nu vreau sa platesc suma de 2000de lei catre executor si vreau sa ma asigur ca imi ridica orice poprie pe conturi si imi furnizeaza o dovada ca am inchis creditul la ei lucru pe care il refuza momentan pana nu platesc executorul. Ce masuri legale pot lua impotriva banci sau/si a executorului , cui ma pot plange …..
Cu respect va multumesc pt rabdarea de a citi cele scrise si sper ca ma puteti ajuta cu un sfat si cum ma pot lupta cu aceasta mafie pt ca este o mafie dupa parerea mea.

Va trebui sa faceti contestatie la executare in termen de 15 zile de la primirea somatiei sau de cand ati aflat ca va sunt poprite conturile . Depuneti si cautiune pentru a suspenda executarea silita.
Daca se va dovedi ca nu datorati bani bancii, nu mai aveti de ce plati cheltuieli de executare.

offtopic- identificarea persoanelor fizice/ juridice contravine regulamentului de postare
Va multumesc frumos intro ora merg sa vb cu execcutorul si o sa merg pe directia indicata de dvs, mai revin cu postari .
Stiu ca fata de alte postari e mult de citit da vreau sa fiu cat mai explicit astfel incat cine ma poate ajuta sa ma indrume cat mai exact fiind la prima problema cu bancile si ultima sper.
Am fost si am stat de vorba cu executorul judeccatoresc si din dosarul pe care il avea de execcutare am aflat ca banca a comis multe greseli in cazul meu. Astfel in data de 06.04.2012 cand i sa refuzat sotiei mele sa achite rata din motivul ca creditul se afla in executare si a fost pusa sa semneze un angajament prin care se obliga sa achite initial restanta in valoare de 1500E si o rata lunara dubla timp de 6 luni astfel procedura de executare sa se incheie nu era inaintata nici o cerere catre execcutorul judecatoresc aceasta cerere fiind inaintata dupa ce am achitat sumelele convenite in angajamentul de plata adica la 1 luna distanta pe data de 25.05.2012 adica au incalcat partea angajamentul grosolan desi eu lam respectat, angajament pe care sotia mea la scris sub indrumarea membrului din cadrul biroului de recuperari responsabil de cazul meu. Acest lucru la uimit chiar si pe executor care imi spune ca nu intelege de ce am mai inainntat cerere catre el dak am respectat angajamentul, la 1 luna dupa inaintarea cereri mai exact la data de 08.06.2012 banca revine asupra deciziei recunoscandusi astfel greseala si inainteaza catre executor o cerere de incetare a executarii. La data de 07.08.2012 inchei de achitat intreaga suma restanta dar ei comunica ulterior executorului sa inceapa o noua procedura de executare pt o falsa restanta de 3000e, banca a reccunoscut greseala si a zis ca executorul va redacta o alta instiintare eliminand suma de 3000e dar sant obligat sa achit onorariul execcutorului + taxe si acum vine surpriza execcutorului cand vede grseselile succesive a le banci si faptul ca doresc sa contest in instanta procedura o da in tocmeala cu mine ca e dispus sa imi faca o asa numita reduce si sa platesc doar jumate din suma totala onorariu+taxe daca fac pe loc o cerere, refuz sa fac acest lucru sustinand ca nu am ce plati ca este greseala banci si merg mai departe, si iar mai scade din suna ajungand din 2600 lei la 750 numa sa nu inaintez procedura de contestare ca “oricum trb sa platiti un avocat,dureaza + taxe de judecata etc si poate nu castigati chiar” omu aproape ca ma ruga sa ii dau si lui ceva bani si sa nu inantez contestatia fiind constient cred ca am foarte mari sanse de castig.
Ce pot face in continuare???? as vrea sa ma adreses bancii si sa le fac cunoscute greselile comise in acelasi timp o alta cerere la executor sa imi dea copie dupa intreg dosarul cu care as vrea sa depun o plangere la ANPC(opc) sa ii traga la raspundere pe cei de la banca, va rog spunetimi ce sanse am de solutionare favorabila si daca plangere la anpc ar avea vreo sansa si cum sai presez eu de data aceasta sa renunte de a imi imputa taxele de execcutare + onorariu chiar si asa reduse si sa fac acest lucru pana la expirarea termenului de drept de contestatie a executarii , termen de 15 zile .
Stiu ca fata de alte postari e mult de citit da vreau sa fiu cat mai explicit astfel incat cine ma poate ajuta sa ma indrume cat mai exact fiind la prima problema cu bancile si ultima sper.
Cu respecct si mii de multumiri....... :vishenka: