Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati retroactive plata intretinerii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati retroactive plata intretinerii

Buna ziua, am avut de plata 9 luni de intretinere (suma 2.500 lei). Dupa o discutie cu administratoru si presedintele blocului mi au propus ca daca achit suma integral ma scuteste de la plata penalitatiilor. Dupa , am achitat aceasta suma integral fiind pe 0 restanta. Acum, dupa ce s-a strans suma de aproape 1.000 de lei, administratora mia trimis o foaine pe care trebuie sa platesc acesti bani plus inca penalitati de 1.200 lei si pe suma de 2.500, motivand ca eu mi am luat un angajament (ceea ce nu este adevarat) ca sa nu mai raman niciodata cu restante la intretinere. Dupa ce am platit suma de 2.500 de lei si m a scutit de la penalitati mai are dreptul sa le mai ceara dupa 6 luni (adica retroactiv)? Si inca o intrebare, eu sunt sigut ca platesc mai mult la apa calda si rece. Unde pot verifica unde se duce surplusul meu de bani din moment ce eu singur locatar al apartamentului platecs in media 100 ron la apa calda si rece? Multumesc
administratora a trimis o scrisoare unde imi spunea ca, orice locatar care isi achita debitele integral este scutit de la plata penalitatiilor...nu a specificat din ce data pana in ce data. daia vroiam sa fiu lamurit daca e legal sa imi puna si penalitati retroactive. Dupa ce am discutat cu ea, mia zis ca n o intereseaza si daca nu ii aduc banii sa o dau in judecata sa vedem cine are dreptate... Am amenintat-o ca ii fac plangere penala pentru furt, inselaciune, fals si uz de fals, plus ca ii trimit si garda financiara, plus ca o sa cer un audit financiar pe propia cheltuiala ca sa vedem si noi prostii "locatari" care e treaba cu facturile si restul cheltuielilor... si surpriza... peste 3 zile mia trimis o alta scrisoare unde am de plata doar suma restanta fara penalitati si ca a fost doar o nota ca sa ma convinga sa platesc. Deci e clar ca a fost o tentativa de furt...

am atata siguranta pentru ca eu singur nu pot consuma apa de 1 milion de lei pe luna... :) dumneavoastra ce parere aveti?
Adriantot, moderator
Interventie moderator

Va rog sa cititi Regulamentul forumului, in special punctele 2.1 si 2.2.
si sa va comportati in consecinta.
robertionut a scris:
plus ca ii trimit si garda financiara,

Am amenintat-o ca ii fac plangere penala pentru furt, inselaciune, fals si uz de fals,

Teoretic,in baza drepturilor prevazute si garantate de Legea Fundamentala,orice cetatean are dreptul sa apeleze la autoritatile statului si la justitie
Anterior oricaror demersuri,pentru a preintampina situatiile in care dvs ca si reclamant sa incalcati legea se impune sa detineti cunostiinte referitoare la activitatea asociatiilor de proprietari,la drepturi si obligatii reciproce
Eventuala dvs sesizare a Comisariatului Garzii Financiare local,nu ar avea drept consecinta favorabila pentru dvs,deoarece autoritatea invocata de dvs nu detine competenta sa se implice in solutionarea problemelor interne din cadrul asociatiilor de proprietari/locatari
Chiar si daca acordati timpul necesar si ii faceti plangere penala,.....conform norme in domeniu va revine obligatia sa sustineti si sa probati acuzele in conditiile legii
am atata siguranta pentru ca eu singur nu pot consuma apa de 1 milion de lei pe luna.

Sunt mai multe situatii care va contrazic sustinerea...una ar fi eventuala pierdere de apa cauzata de "n " defectiuni la instalatia de apa...
robertionut a scris:
Am amenintat-o ca ii fac plangere penala pentru furt, inselaciune, fals si uz de fals, plus ca ii trimit si garda financiara, plus ca o sa cer un audit financiar pe propia cheltuiala ca sa vedem si noi prostii "locatari" care e treaba cu facturile si restul cheltuielilor... si surpriza... peste 3 zile mia trimis o alta scrisoare unde am de plata doar suma restanta fara penalitati si ca a fost doar o nota ca sa ma convinga sa platesc.

Aveti dreptate sa fiti suparat pe conducerea asociatiei dumneavoastra pentru ca intr-o asociatie condusa de oameni bine pregatiti nu ati fi fost scutit de penalizari si ati fi fost obligat sa le platiti atat pe cele vechi cat si pe cele noi.
Sunteti norocos si ar fi normal ca drept multumire fata de vecinii dumneavoastra, de acum inainte, sa platiti lunar intretinerea si sa le apreciati gestul de intelegere pe care l-au avut fata de dumneavoastra.
Eu nu am inteles, totusi, de ce comunicarea intre asociatie si dumneavoastra se face prin scrisori si nu direct ca de la om la om, ca de la vecin la vecin!? Nu locuiti in bloc sau in localitatea unde aveti apartamentul de nu puteti ajunge pe la asociatie?