Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua. Stiu ca acesta este un subiect deja saturat dar eu nu am gasit un raspuns clar pe nicaieri de aceea apelez la dvs in speranta ca ma puteti lamuri cat de cat.
La noi e o situatia complicata in sensul ca eu cu mama mea adoptiva nu ne intelegem absolut deloc, relatiile personale sunt deteriorate grav si ireparabil si locuim in aceeasi casa. Tatal meu a decedat acum trei ani de zile iar ea vrea acum sa deschida succesiunea lucru pe care eu nu mi l doresc sub nicio forma motivele fiind pur personale.Intrebariile mele sunt urmatoarele:
1. se poate deschide succesiunea fara prezenta si implicit acordul meu?
2. ce drepturi mi ar reveni mie in urma succesiunii?
3. daca casa a fost construita inainte cu patru ani de la casatorie are vreo importanta in stabilirea cotelor?
4. o intrebare idioata, cred, are vreo importanta ca sunt adoptata?
Multumesc frumos si scuzati lungimea mesajului.
narcisa_salbatica a scris:

Da, perfect!! Mult succes si toate cele bune!!!

Multumesc frumos, de asemenea.
se poate deschide succesiunea fara prezenta si implicit acordul dumneavoastra.
succesiunea se desbate dupa cum urmeaza>
mama detine cota de 1/2 din bunurile dobandite in timpul casatoriei, restul de 1/2 este proprietatea tatalui.
daca bunurile sunt dinaintea casatoriei parintilor, atunci sunt bunuri proprii ale tatalui, mama are 1/4, iar copii 3/4
nu conteaza daca sunteti infiata.
aveti aceleasi drepturi ca si cum ati fi copilul natural- presupun ca sunteti infiata conform legilor in vigoare la data incheierii adoptiei -

deea28 a scris:

1. se poate deschide succesiunea fara prezenta si implicit acordul meu?

Succesiunea a fost deschisa de ...moarte, in urma cu 3 ani, fara sa va intrebe. Mostenirea s-a deschis in momentul decesului tatalui dvs. Moartea deschide succesiuni.
Mostenitorii o pot dezbate (= a discuta pe larg si adesea in contradictoriu o problema). Daca partile ajung la un acord (ce s-a transmis, catre cine s-a transmis, in ce cote...), notarul emite certificatul de mostenitor. Daca nu ajung la un acord, notarul ii trimite in instanta!

Atentie insa ca simpla calitate de fiica (naturala/fireasca sau adoptata, dupa caz) nu este de ajuns pentru a fi mostenitoare.
Dumnezeu poate da (patrimoniul tatalui dvs. s-a transmis in clipa mortii) dar nu baga-n traista (nimeni nu poate fi obligat sa accepte o mostenire care i se cuvine). Prin acceptarea mostenirii se consolideaza retroactiv (pana in clipa mortii) transmisiunea mostenirii realizata de plin drept la data decesului. (acceptarea mostenirii ne spune catre cine s-a transmis). Cel ce nu poate face dovada acceptarii mostenirii se poate trezi ... strain de mostenire.

2. ce drepturi mi ar reveni mie in urma succesiunii?

Dvs. va revin treipatrimi (si o patrime sotiei supravietuitoare) din patrimoniul defunctului

3. daca casa a fost construita inainte cu patru ani de la casatorie are vreo importanta in stabilirea cotelor?

Asta inseamna ca in masa succesorala a tatalui intra intreaga casa (1/1 din dreptul de proprietate asupra casei) si dvs. aveti treipatrimi din intreg = treipatrimi.

4. o intrebare idioata, cred, are vreo importanta ca sunt adoptata?

In lista lunga a baietilor destepti ai acestei lumi (Aristotel, Platon etc.) n-am gasit pe vreunul care sa se fi temut de intrebari "idoate".

Intre dvs. (adoptat cu efecte depline) si un copil firesc nu exista nicio diferenta in privinta mostenirii.

romascanu, moderator
romascanu a scris:

deea28 a scris:

1. se poate deschide succesiunea fara prezenta si implicit acordul meu?

Succesiunea a fost deschisa de ...moarte, in urma cu 3 ani, fara sa va intrebe. Mostenirea s-a deschis in momentul decesului tatalui dvs. Moartea deschide succesiuni.
Mostenitorii o pot dezbate (= a discuta pe larg si adesea in contradictoriu o problema). Daca partile ajung la un acord (ce s-a transmis, catre cine s-a transmis, in ce cote...), notarul emite certificatul de mostenitor. Daca nu ajung la un acord, notarul ii trimite in instanta!

Atentie insa ca simpla calitate de fiica (naturala/fireasca sau adoptata, dupa caz) nu este de ajuns pentru a fi mostenitoare.
Dumnezeu poate da (patrimoniul tatalui dvs. s-a transmis in clipa mortii) dar nu baga-n traista (nimeni nu poate fi obligat sa accepte o mostenire care i se cuvine). Prin acceptarea mostenirii se consolideaza retroactiv (pana in clipa mortii) transmisiunea mostenirii realizata de plin drept la data decesului. (acceptarea mostenirii ne spune catre cine s-a transmis). Cel ce nu poate face dovada acceptarii mostenirii se poate trezi ... strain de mostenire.

2. ce drepturi mi ar reveni mie in urma succesiunii?

Dvs. va revin treipatrimi (si o patrime sotiei supravietuitoare) din patrimoniul defunctului

3. daca casa a fost construita inainte cu patru ani de la casatorie are vreo importanta in stabilirea cotelor?

Asta inseamna ca in masa succesorala a tatalui intra intreaga casa (1/1 din dreptul de proprietate asupra casei) si dvs. aveti treipatrimi din intreg = treipatrimi.

4. o intrebare idioata, cred, are vreo importanta ca sunt adoptata?

In lista lunga a baietilor destepti ai acestei lumi (Aristotel, Platon etc.) n-am gasit pe vreunul care sa se fi temut de intrebari \"idoate\".

Intre dvs. (adoptat cu efecte depline) si un copil firesc nu exista nicio diferenta in privinta mostenirii.

Multumesc pentru raspunsuri..

Va rog un raspuns, cum se face dovada acceptarii mostenirii si ce termen exista legal pentru acceptarea mostenirii?