Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plangere penala pentru neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plangere penala pentru neplata pensiei alimentare

Buna ziua, am nevoie de ajutor, vreau sa fac o plangere penala pentru neplata pensiei alimentare impotriva tatalui copilului meu (copilul are varsta de 8 ani), cu care nu am fost casatorita. El si-a recunoscut copilul, dar in ultimul an nu a platit pensia alimentara, a trimis decat suma de 100 ron in luna mai si atat.
Tin sa precizez ca suma la care el este obligat sa p plateasca este de 70 lei
Vreau sa-i cer suma restanta plus marirea pensiei alimentare.
Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Va multumesc.
Va puteti adresa instantei de judecata ( judecatoria de care apartineti cu domiciliul) si cereti sa se recalculeze pensia de intretinere pt ca nevoile minorului au crescut, preturile s-au marit si ele. Daca tatal nu lucreaza, va trebui sa cereti sa fie raportat la dalariul minim pe economie.
Daca lucreaza indicati instantei si locul de munca

Pentru pensia restanta, puteti sa va adresati unui executor judecatoresc in vederea executarii silite .
Puteti sa depuneti si plangere penala pentru abandon de familie, poate se sperie si va plati pe cea restanta.
Puteti deschide proces dar va trebui sa dovediti ca are venituri mai mari.
Daca nu dovediti ramaneti la 70 lei.

Daca veti castiga procesul tot nu va plati si va veti tot enerva.
Daca nu va mai lucra nu veti putea obtine banii.