Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Atributii ofiter de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Atributii ofiter de serviciu

As dori va rog sa-mi spuneti care sunt atributiile ofiterului de serviciu intr-un azil de batrani .Va multumesc anticipat
ar trebui săƒ existe un Regulament Intern al respectivului căƒmin sau o anexăƒ care săƒ prevadăƒ Atribuț›iile ofiț›erului de serviciu pe căƒmin.În cazul că sunteți nevoiți a forma un asemenea regulament al of. de serviciu în acel căƒmin :
1) orientaț›i-văƒ dupăƒ Regulamentul Ofiț›erului de Serviciu pe Unitate-md militar ;
2) adaptaț›i specificului dvs. un specimen de Regulament de la mai multe instituții.
In principiu :
- persoana care este ofiter de serviciu asigură continuitatea conducerii în afara programului de lucru
- să cunoască activităţile care s-au planificat, organizat şi sunt în curs de desfăşurare, precum şi situaţia din unitate.

- să dispună/adopte măsuri de primă urgenţă şi să conducă, împreună cu personalul aflat în serviciu activităţile din unitate, impuse de evoluţia situaţiei respective

- să informeze imediat conducerea societatii despre producerea unor evenimente deosebite în unitatea din care face parte

- să controleze modul cum personalul de serviciu îşi îndeplineşte atribuţiile, precum şi respectarea ordinii interioare în unitate. etc.