Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... executare silita
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

executare silita

prin sent. jud. sa dispus executarea mea silita prin scoaterea la vinzare a imobilului detinut de mine. executorul jud. mi-a instituit poprire pe salariu ,poprire la cartea funciara,dar in acelasi timp datorita av. creditorului mi-a trimis si expert pt. evaluare imobil spre stabilirea pretului de scoatere la licitatie.totul pt. suma de 9200 ron.specific ca imobilul este ipotecat la banca si se afla in litigiu in instanta in faza de apel in proces de partaj
vreau sa stiu daca pot sista executarea silita pina la solutionarea litigiului si daca nu sa depasit limita legala privind executarea

1-Daca detineti probe temeinice,daca va aflati inca in termen,puteti sa formulati contestatie la executare,prin care eventual puteti obtine suspendarea executarii silite
2-In situatia mentionata banca detine prioritate la executare
3-Cu asociatia de proprietari puteti sa solutionati amiabil,negociind si incheind angajament de esalonare a achitarii restantei