Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Facturi vechi
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Facturi vechi

In perioada 2007-2009 am avut o firma, iar in 2010 am suspendat-o pe 3 ani. In2008-2009, am achizitionat produse de la diverse firme. Pentru 2 firme nu am reusit sa iau legatura cu ei pentru a resitui contravaloarea partiala a facturilor, una dintre ele este preluata de un lichidator, iar soldul nostru nu a fost acelasi( am cerut nr facturilor nechitate din contabilitate si nu mi s-a raspuns la solicitare de aprox 3 ani), iar cealata societate nu raspunde la nr de telefon de contact, fiind si din alta localitate. Mentionez ca nu am fost instiintata, somata de aceste 2 societati la plata facturilor.
Eu doresc sa dizolv firma si vreau sa stiu care sunt modalitatile juridice de a stinge datoriile respective, facturile fiind mai vechi de 3 ani.
Datoriile se prescriu in timp de 3 ani doar daca in acest interval nu exista somatii de plata sau confirmare extras de cont. In cazul in care exista aceste documente, termenul se prelungeste cu inca 3 ani de la data primirii lor.