Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract vanzare-cumparare nerespectat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract vanzare-cumparare nerespectat?

Buna ziua.

Se doreste vanzarea unei case cu terenul aferent.
In fata notarului se constata ca sunt probleme privind intabularea terenului.
Se incheie un antecontract de vanzare cumparae in fata notarului.
Se da un avans de 3.000 eur si se specifica obligatia vanzatorului ca in termen de 1 luna sa demareze activitati de clarificare a situatiei, in caz contrar vanzatorul va restitui cei 3.000 eur si alti 3.000 adica 6.000

Vanzatorul demareaza in termen activitati de clarificare a situatiei. Se angajeaza un topograf se scot acte de la primarie, se depun acte la cartea funciara , dar din cauza unor termene obligatorii termenul de o luna este insuficient pentru incheierea tuturor actelor si pentru finalizarea acestora in cartea funciara (intabulare probabi)

Dupa 2 luni vanzatorul primeste un act de la un executor judecatoresc prin care i se solicita sa se prezinte in data ora....... la executor pentru a plati 6.000 eur.
Executorul judecatoresc face o cerere de informare pt. un extras CF al terenului ( probabil ca sa vada care e situatia) Cererea e respinsa pe motiv ca se fac modificari asupra situatiei terenului ( procedurile erau demarate).

Intre timp apar actele, se contacteaza un avocat care e optimist si preia initiativa, face un act il inainteaza cumparatorului pentru a se prezenta in data de ....la un notar pentru a inceheia contractul de vanzare cumparare.
Cumparatorul nu se prezinta. El anunta ca va da vanzatorul in judecata si solicita 6.000 eur conform antecontractului.

Intre timp avocatul a devenit pesimist, asa ca urmeaza contactarea unui alt avocat, intre timp poate imi oferiti si voi un sfat .

Multumesc.
cugetatorul a scris:

Notificarea a fost facuta prin avocat, nu cred ca sa- solicitat notarului o incheiere de certificare , dar se poate obtine si sunt convins ca va fi utila intr-un eventual proces.

Intrebarea mea este de ce s-a apelat la un executor si nu direct in instanta si daca executorul poate face o cerea de informare ca sa vada daca s-a facut intabularea in CF

E cam tîrziu să obţină încheierea de certificare. Ar însemna ca notarul să săvîrşească un fals intelectual. Încheierea de certificare presupune efectuarea procedurii de strigare, constatarea legalităţii notificării, identificarea părţii interesate.

În ceea ce priveşte intervenţia executorului judecătoresc, dacă el nu a făcut altceva decît să trimită notificarea, nu şi-a depăşit atribuţiile, chiar dacă a solicitat şi un extras.

Pe de altă parte, cred că promitentul cumpărător a realizat două lucruri prin notificare. Întîi, a sperat că vînzătorul va plăti. Apoi, în eventualitatea în care acesta ar fi refuzat să plătească, notificarea avea rolul punerii în întîrziere.

A, ma rog , ma gandeam ca e doar o confirmare nu o intrega procedura.

Multumesc. Sper sa vin cu intrega poveste, sa prezint exact ce se spune in precontract ( care e facut la sugestia notarului, probabil e ceva standard) si sa spun exact ce trebuia sa faca vanzatorul si ce a facut.
Acum pot reda cu exactitate clauzele antecontractului:

" Subsemnatii antevanzatori, declaram ca ne obligam ca , in termen de o luna de la data semnarii prezentului antecontract sa facem toate demersurile necesare in vederea clarificarii situatiei juridice a diferentei de teren, respectiv intabularea in CF, iar apoi sa incheiem actul definitiv de vanzare cumparare, pe numele cumparatorilor
Partile declara ca pretul total este....din care se plateste azi ca avans .....urmand ca diferenta de .......sa se achite in termen de o luna, respectiv la data incheierii definitive a actului de vanzare cumparare
Partile convin de comun acord urmatoarele - daca antevanzatorii se razgandesc si renunta la vanzarea acestui imobil si nu incheie contractul de vanzare cumparare, sa restituie antecumparatorilor dublul sumei platite ca avans, iar daca se razgandesc antecumparatorii, pierd in intregime suma platita ca avans "

Ce parere aveti acum ?
Executorul judecatoresc trimite o somatie prin care cere achitarea debitului + cheltuieli .

Ca si titlu executoriu se invoca contractul de vanzare cumparare. Se specifica ca in caz de neplata se va trece la executarea silita a imobilului care face obiectul antecontractului dse vanzare cumparare.

Antecontractul este un titlu executoriu in baza caruia se poate face executarea silita sau are nevoie de o hotarare judecatoreasca ?

A fost contactat un avocat care a facut o actiune in instanta , probabil o contestatie impotriva executarii sau oricum o actiune indreptata impotriva executorului sau titlului executoriu.
La primul termen nu a fost prezent executorul , instanta a dat alt termen ca sa-si angajeze executorul un avocat(?!)

Banuiesc ca este o procedura normala, as vrea sa stiu parerea vostra, credeti ca vanzatorul ( devenit debitor) ar trebui sa-si faca probleme?
Ar putea introduce o actiune in care sa ceara instantei eventual finalizarea contractului de vanzare cumparare ?
Sau sunt sanse ca din cauza faptului ca, cumparatorul s-a razgandit vanzatorul sa ramana cu avansul ?

Multumesc

Executorul judecatoresc trimite o somatie prin care cere achitarea debitului + cheltuieli .

Ca si titlu executoriu se invoca contractul de vanzare cumparare. Se specifica ca in caz de neplata se va trece la executarea silita a imobilului care face obiectul antecontractului dse vanzare cumparare.

Antecontractul este un titlu executoriu in baza caruia se poate face executarea silita sau are nevoie de o hotarare judecatoreasca ?

A fost contactat un avocat care a facut o actiune in instanta , probabil o contestatie impotriva executarii sau oricum o actiune indreptata impotriva executorului sau titlului executoriu.
La primul termen nu a fost prezent executorul , instanta a dat alt termen ca sa-si angajeze executorul un avocat(?!)

Banuiesc ca este o procedura normala, as vrea sa stiu parerea vostra, credeti ca vanzatorul ( devenit debitor) ar trebui sa-si faca probleme?
Ar putea introduce o actiune in care sa ceara instantei eventual finalizarea contractului de vanzare cumparare ?
Sau sunt sanse ca din cauza faptului ca, cumparatorul s-a razgandit vanzatorul sa ramana cu avansul ?

Multumesc