Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pedeapsa recidivist
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

pedeapsa recidivist

Buna ziua ! Am si eu o intrebare: Daca o persoana este recidivista si a fost arestat la aproximativ 2 ani de la eliberarea conditionata , in cazul care decizia curtii este de inchisoare cu executare , se va adauga si perioada neexecutata de la condamnarea anterioara ? Mentionez ca au trecut aproximativ 1 an si 8 luni de la eliberare pana la arestarea actuala. Va multumesc
Daca se afla in stare de recidiva are sanse foarte mici sa fie judecat in strae de libertate.
Doar daca va dura procesul cativa ani in fata primei instante ar putea fi pus in libertate la un moment dat.
Adica sa nu execute pedeapsa cat timp va fi in arest preventiv.
Depinde si de cuantumul pedepselor prevazute de lege.