Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intretinere sotie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intretinere sotie

Daca tatal meu a parasit caminul conjugal in urma cu 7 ani si nu a divortat deci in acte sunt casatoriti , mama mea neavand nici'un venit, are dreptul la intretinere din partea lui? Mentionez ca tata are pensie si toti copii sunt majori.
Da, sotii isi datoreaza intretinere, dar pt ca tatal nu intelege sa participe la intretinere sotiei, a nevoilor obisnuite ale casniciei, mama ar trebui sa se adreseze instantei pt a-l obliga, iar in acest caz cred ca tatal ar prefera sa divorteze.
Si fostii soti isi datoreaza intretinere, dar doar daca cel aflat in nevoie nu se poate intretine singur, nici din munca, nici din bunurile sale..