Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj credit
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj credit

Buna seara ! Fratele meu a inaintat divortul fiind de acord ambii, avand un copil . Acest copil ramane la mama ,tatal platind pensie alimentara cat a fixat-o legea adica 25% din venitul minim pe economie .
Nu s-a facut partaj neavand bunuri de impartit ea locuind impreuna cu fratele meu la mama mea. Fratele meu impreuna cu sotia acestuia au luat un imprumut din banca pana in anul 2016,plata lunara fijnd achitata de el . Intrebarea mea este : Poate sa o dea in judecata astfel incat sa participe si ea la datoriile sus mentionate ? Va multumesc !
codrutz2007, utilizator
Fratele dvs va putea pretinde partajarea datoriilor contractate in timpul casatoriei - daca banii au fost cheltuiti pt nevoile curente ale casatoriei, in speta ca fosta sotie sa fie obligata la plata a 1/2 din sumele achitate doar de catre fratele dvs.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Divortul s-a pronuntat in luna aprilie 2013 iar imprumutul bancar s-a facut in timpul casniciei pentru nevoile personale ale acestora in anul 2005 ei fiind casatoriti din 2002 .
Se poate proceda la partajarea creditului , obligatia fiind dobandita in timpul casatoriei.Instanta de judecata va califica aceasta datorie ca fiind una comuna a fostilor soti.

Va multumesc mult!