Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordarea salariului mediu pe unitate la nastere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordarea salariului mediu pe unitate la nastere

acordarea salariului mediu pe unitate la nastere,mai e valabil in anul 2012-2013?
as dori si numarul articolului de lege care aproba,anuleaza acest lucru.Si pasii ce trebuie urmati in caz ca se aproba plata.Multumesc anticipat,Andrea
Puteti primi ajutor de nastere copil doar daca este prevazut in contractul colectiv de la locul de munca.
Pentru a beneficia de ajutorul de nastere trebuie ca acordarea acestuia sa fie prevazuta in ccm aplicabil angajatorului, in .ci.m. sau in reg.intern al angajatorului ... in lipsa unor astfel de prevederi, angajatorul nu are obligatia de a va acorda asa ceva.

Nu exista niciun act normativ care sa impuna angajatorului acordarea unui astfel de ajutor.
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Pentru a beneficia de ajutorul de nastere trebuie ca acordarea acestuia sa fie prevazuta in ccm aplicabil angajatorului, in .ci.m. sau in reg.intern al angajatorului ... in lipsa unor astfel de prevederi, angajatorul nu are obligatia de a va acorda asa ceva.

Nu exista niciun act normativ care sa impuna angajatorului acordarea unui astfel de ajutor.

Si noi angajatii cum stim ce scrie in ccmun daca nu ni-l arata nimeni?
Intr-o situatie similara am fost si eu :am nascut in 02 noiembrie 2010, am solicitat prin cerere aprobare platii unui salariu mediu pe unitate pentru nastere copil conform CCMUN art.51, lit.c si mi s-a raspuns verbal:Noi nu acordam asa ceva!

pusha_dany, utilizator
@ pusha_dany

Dvs trebuie sa actionati in judecata pe angajator daca nu v-a platit, intrucat era obligat in baza articolului invocat de dvs sa va plateasca ajutorul de nastere.

De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN ... numai ccm la nivel de unitate, grup de unitati sau ramura/sector de activitate .. daca unul dintre aceste are asa ceva prevazut si este aplicabil angajatorului atunci acesta este obligat sa achite ajutorul de nastere.

Daca exista sindicat se poate solicita de la sindica copie de pe ccm aplicabil angajatorului ...
De fiecare data cand semnati un contract individual de munca vedeti ca in acesta, la capitolul N.Dispoziitii finale, pct.1, scrie care este CCM aplicabi unitatii si pe care angajatorul sau sindicatul (reprezentatii salariatilor) sunt obligati sa vi-l dea sa-l cititi.