Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentarã
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentarã

se poate cere pensia alimentară fără divorț?
adică, stăm separat (ne-a dat afară, pe mine și pe fată, schimbând yala) și nu mă ajută cu nimic. i-a mai cumpărat fetii un iaurt două, dar atât.

mulțumesc!
Se poate. Doar ce problema este cum va face fata el -si dv.- la celealte obligatii familiale. Familia e un tot global. Nu doar niste obligatii de intretinere.
Alvaro Liniers, Avocat
Ar fi trebuit sa mergeti la politie imediat ce v-a alungat.
Da, puteti cere si pensie de intretinere fara divort, cererea e scutita de taxa de timbru.
Casa in care locuiati a cui e ?
Ce va mai tine de nu va doriti divortul ?
e a lui.
aș putea cere să o treacă pe numele fetii?
ce mă ține? nervii.
Dvs puteti cere, dar e posibil ca n-o sa vrea si n-o sa aveti cum sa-l obligati. Daca o va mai avea in patrimoniul sau la data decesului, fiica o va mosteni.