avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentarã
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentarã

se poate cere pensia alimentară fără divorț?
adică, stăm separat (ne-a dat afară, pe mine și pe fată, schimbând yala) și nu mă ajută cu nimic. i-a mai cumpărat fetii un iaurt două, dar atât.

mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:17, 20 Noiembrie 2012
Se poate. Doar ce problema este cum va face fata el -si dv.- la celealte obligatii familiale. Familia e un tot global. Nu doar niste obligatii de intretinere.
Ultima modificare: Duminică, 18 Noiembrie 2012
Alvaro Liniers, Avocat
Ar fi trebuit sa mergeti la politie imediat ce v-a alungat.
Da, puteti cere si pensie de intretinere fara divort, cererea e scutita de taxa de timbru.
Casa in care locuiati a cui e ?
Ce va mai tine de nu va doriti divortul ?
e a lui.
aș putea cere să o treacă pe numele fetii?
ce mă ține? nervii.
Dvs puteti cere, dar e posibil ca n-o sa vrea si n-o sa aveti cum sa-l obligati. Daca o va mai avea in patrimoniul sau la data decesului, fiica o va mosteni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema impartire apartament StefaniaG StefaniaG Buna ziua, Am divortat acum 2 ani de comun acord, iar intelegerea la notar intre mine si sot a fost ca sa contribuim amandoi la cresterea celor 2 fiice (una ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara este obligatorie? KE1234 KE1234 Buna. Sunt divortata de un an si sase luni, sentinta definitiva si irevocabila. Domiciliul fetitei minore a fost stabilit la tata. Precizez ca in realitate sta ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara maria clara maria clara Buna ziua! Am divortat in urma cu 3 ani. Am o fiica in varsta de 22 de ani,studenta la buget, careia tatal ei nu i-a platit niciodata pensie alimentara si de ... (vezi toată discuția)