Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA documente constatare degradare bunuri
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

documente constatare degradare bunuri

Societatea detine in gestiune bunuri (centrale termice si accesorii) din anii 2007-2009, bunuri degradate, neimputabile. Cu ocazia inventarierii (dec.2012) se intentioneaza scoaterea din gestiune a acestora. Pentru a nu se considera livrare de bunuri si a nu se colecta TVA, Normele Metodologice Cod fiscal prevad printre conditii si: " degradarea calitativă a bunurilor se datorează unor cauze obiective dovedite cu documente".

Intrebarea este cu ce fel de documente se poate dovedi starea de degradare?Cine trebuie sa intocmeasca aceste documente?

Multumesc anticipat.
aceste centrale termice reprezinta active ale societatii sau marfuri?
Centralele si accesoriile sunt MARFURI.

Multumesc.
de exemplu in cazul dvs. dovada ar fi procesul-verbal de predare catre un centru de colectare deseuri.