Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie/mostenire PRIMA CASA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie/mostenire PRIMA CASA

Buna ziua,

intentionez sa achizitionez un apartament prin programul Prima casa. Am inteles ca apartamentele dobandite prin donatie/mostenire nu pot fi vandute. Sau mai exact nu sunt acceptate de banci prin acest program.Adica daca actualul proprietar a dobandit apartamentul prin donatie/mostenire, nu il poate vinde prin Prima casa. Care este adevarul? Care sunt conditiile unei astfel de tranzactii? Sunt acoperit? Care sunt riscurile ?

Multumesc frumos
OUG nr.60/2009 privind programul "Prima Casa" : "(7) Asupra imobilelor achizitionate in cadrul programului "Prima casa" bancile instituie si reinnoiesc in favoarea statului roman, reprezentat de Ministerul Finantelor Publice, un drept de ipoteca de rangul I pe toata durata contractului de creditare, cu interdictia de vanzare a locuintei pe o perioada de 5 ani".

"O R D I N
privind modificarea și completarea Ordinului ministrului finanțelor publice
și al ministrului întreprinderilor mici și mijlocii, comerțului și mediului de afaceri nr. 2.225/994/2009
pentru aprobarea Convenției privind implementarea programului „Prima casă”
și a Convenției de garantare și pentru reglementarea unor măsuri necesare
pentru aplicarea prevederilor art. 10 din anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 717/2009
privind aprobarea normelor de implementare a programului „Prima casă”"

"„Art. 5.11. — (1) Finanțatorul își exprimă acordul în numele
și în contul statului pentru preluarea finanțării garantate și a
dreptului de proprietate asupra locuinței/locuinței viitoare în
cadrul programului de către:

a) orice alte persoane fizice care îndeplinesc criteriile de
eligibilitate, prin novație, sub condiția menținerii garanțiilor
instituite prin lege asupra imobilului și cu aprobarea FNGCIMM
privind eligibilitatea beneficiarului care preia finanțarea garantată
și locuința;"

Pot fi vandute, dar banca se fereste sa finanteze astfel de tranzactii pt ca se poate trezi candva intr-un proces de revocare a donatiei, sau mai apare vreun mostenitor nemultumit.
Ar fi bine sa evitati astfel de locuinte, sa nu riscati ca banca sa nu va aprobe creditul si astfel sa pierdeti si ceva bani si timp.
gi-jane2, moderator
Multumesc frumos dna Stoica Ioana, dar sincer nu prea am inteles. Imi puteti explica mai detaliat ?