avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie/mostenire PRIMA CASA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie/mostenire PRIMA CASA

Buna ziua,

intentionez sa achizitionez un apartament prin programul Prima casa. Am inteles ca apartamentele dobandite prin donatie/mostenire nu pot fi vandute. Sau mai exact nu sunt acceptate de banci prin acest program.Adica daca actualul proprietar a dobandit apartamentul prin donatie/mostenire, nu il poate vinde prin Prima casa. Care este adevarul? Care sunt conditiile unei astfel de tranzactii? Sunt acoperit? Care sunt riscurile ?

Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: kbi , utilizator 12:02, 21 Noiembrie 2012
OUG nr.60/2009 privind programul "Prima Casa" : "(7) Asupra imobilelor achizitionate in cadrul programului "Prima casa" bancile instituie si reinnoiesc in favoarea statului roman, reprezentat de Ministerul Finantelor Publice, un drept de ipoteca de rangul I pe toata durata contractului de creditare, cu interdictia de vanzare a locuintei pe o perioada de 5 ani".

"O R D I N
privind modificarea și completarea Ordinului ministrului finanțelor publice
și al ministrului întreprinderilor mici și mijlocii, comerțului și mediului de afaceri nr. 2.225/994/2009
pentru aprobarea Convenției privind implementarea programului „Prima casă”
și a Convenției de garantare și pentru reglementarea unor măsuri necesare
pentru aplicarea prevederilor art. 10 din anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 717/2009
privind aprobarea normelor de implementare a programului „Prima casă”"



"„Art. 5.11. — (1) Finanțatorul își exprimă acordul în numele
și în contul statului pentru preluarea finanțării garantate și a
dreptului de proprietate asupra locuinței/locuinței viitoare în
cadrul programului de către:

a) orice alte persoane fizice care îndeplinesc criteriile de
eligibilitate, prin novație, sub condiția menținerii garanțiilor
instituite prin lege asupra imobilului și cu aprobarea FNGCIMM
privind eligibilitatea beneficiarului care preia finanțarea garantată
și locuința;"


Pot fi vandute, dar banca se fereste sa finanteze astfel de tranzactii pt ca se poate trezi candva intr-un proces de revocare a donatiei, sau mai apare vreun mostenitor nemultumit.
Ar fi bine sa evitati astfel de locuinte, sa nu riscati ca banca sa nu va aprobe creditul si astfel sa pierdeti si ceva bani si timp.
Ultima modificare: Marți, 20 Noiembrie 2012
gi-jane2, moderator
Multumesc frumos dna Stoica Ioana, dar sincer nu prea am inteles. Imi puteti explica mai detaliat ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament prima casa mai devreme de 5 ani mihai_albu_2012 mihai_albu_2012 Am gasit un ordin al ministrului de finante [b]\"O R D I N privind modificarea și completarea Ordinului ministrului finanțelor publice și al ... (vezi toată discuția)
Termenul in care se acorda avizul de la fngcimm cristi_sf2002 cristi_sf2002 stie cineva care este termenul legal pentru acordarea avizului din partea FNGCIMM in scopul achizitionarii unui apartament prin programul \"Prima ... (vezi toată discuția)
Prima casa perioada de 5 ani fulminator fulminator Am achizitionat un apartament prin programul Prima Casa 1 in dec. 2009. Dupa cum stiti, exista o perioada de 5 ani in care nu ai voie sa instrainezi ... (vezi toată discuția)