Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere punct de lucru

Buna seara,
Pentru deschiderea unui punct de lucru este nevoie de acordul vecinilor daca spatiul este la parter si cu iesire din strada (dar am vecini in stanga si in dreapta)?
In practica registrul comertului nu solicita acordul vecinilor la punctul de lucru, doar la sediul social, desi orice schimare in destinatia initiala ar trebui sa fie cu acordul celor direct afectati.
In decizia de care vorbeam (text la adresa [ link extern ] )
se spune ca este necesar acordul vecinilor chiar dacă anterior spaţiul a fost afectat tot unei activităţi comerciale. In intrebare nu se spune daca spatiul respectiv era deja folosit ca spatiu comercial (ceea ce se presupunea avand in vedere iesirea separata) sau urma sa fie schimbata destinatia acestuia. Probabil ca nu am fost destul de clara in raspuns.

De asemenea, stiu ca in practica nu se cere acordul, dar daca e posibil sa fie obtinut, eu cred ca e mai bine sa fie obtinut. Nu e vorba de faptul daca se poate inregistra sau nu punctul de lucru, ci doar de faptul ca ar putea exista probleme pe viitor (cu accent pe ar putea exista, adica e posibil si sa nu existe).

Dana
Dana Fatol, Avocat
"De asemenea, stiu ca in practica nu se cere acordul, dar daca e posibil sa fie obtinut, eu cred ca e mai bine sa fie obtinut."

E valabil pentru orice situatie?

Este vorba de casa parter si un etaj. Da, spatiul a fost inchiriat anterior ca si punct de lucru cabinet cosmetica.
Daca si parterul si etajul apartin aceluiasi proprietar nu este nevoie