Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pacaliti cu o chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pacaliti cu o chitanta de mana

As vrea sa stiu ce putere are o chitanta de mana? Acum un an am vandut un teren extravilan (dar f aproape de Craiova) pe chitanta de mana, teren ce nu fusese inca recuperat, dar de a carui recuperare s-a ocupat cel caruia i l-am vandut (fiind si procuristul nostru). Pretul a fost de 1000 euro/ha, asta ne-a propus, asta s-a jurat ca este, iar noi nu am gasit pe net ca ar fi alt pret. Ne gandeam ca trebuie sa fie mai mare si ni se parea normal sa i-l dam oarecum mai ieftin, avand in vedere ca se ocupa de recuperarea lui (noua ne spusesera de la Primarie ca nu mai este teren pe raza comunei si ca ni-l da la Fondul Proprietatea, dar bineinteles ca asta e doar pentru fraieri, procuristul nostru, satean de acolo reusin sa il obtina in natura imediat)...dar nu chiar atat cat am aflat zilele trecute ca era de fapt. Pe chitanta a avut grija sa scrie ca daca ne razgandim trebuie sa ii dam de 20 de ori pretul. Noi, oameni de buna credinta, am acceptat. Cand am fost zilele trecute sa facem intabularea impreuna cu viitorul proprietar notarul ne-a spus ca in grilele lui terenul face 1 euro/mp (iar acum dand o cautare pe net am vazut si preturi intre 10 si 35 euro mp in extravilan in zona respectiva) Sapt viitoare trebuie sa facem actul definitiv de vanzare-cumparare. Se mai poate face ceva legal? Banuiesc ca nu, dar intrebam si eu...El a balmajit ceva ca daca credem ca mai e nevoie sa ne dea o diferenta...dar mama, femeie cinstita si nestiind atunci cand de tare ne-a inselat, a spus ca nuuu, ca ea e de cuvant. Unde as putea cauta pretul real de tranzactionare?
Pretul real de tranzactionare este de fapt pretul pietii, pretul practicat in zona, dar se tine seama si de vointa partilor.
Chitanta de mana, daca nu a fost semnata in prezenta unui notar, nu poate constitui decat eventual o promisiune de vanzare, dar nu poate fi interpretata ca un antecontract, avand toate caracteristicile unui act autentic.
Va puteti razgandi si sa nu ii mai dati pretul cerut, atunci el va fi nevoit ca pe calea unei actiuni in justitie sa va oblige sa platiti.
Dar este un proces lung si foarte costisitor, presupunand mai multe etape.
Poate ajungeti totusi la o intelegere cu acesta ... deoarece ar fi mai avantajos pentru el pe aceasta cale amiabila!
Car3men a scris:

Pretul real de tranzactionare este de fapt pretul pietii, pretul practicat in zona, dar se tine seama si de vointa partilor.
Chitanta de mana, daca nu a fost semnata in prezenta unui notar, nu poate constitui decat eventual o promisiune de vanzare, dar nu poate fi interpretata ca un antecontract, avand toate caracteristicile unui act autentic.
Va puteti razgandi si sa nu ii mai dati pretul cerut, atunci el va fi nevoit ca pe calea unei actiuni in justitie sa va oblige sa platiti.
Dar este un proces lung si foarte costisitor, presupunand mai multe etape.
Poate ajungeti totusi la o intelegere cu acesta ... deoarece ar fi mai avantajos pentru el pe aceasta cale amiabila!

Aici e ceva neclar. Cum adică, chitanta de mana, daca nu a fost semnata in prezenta unui notar, nu poate constitui decat eventual o promisiune de vanzare, dar nu poate fi interpretata ca un antecontract, avand toate caracteristicile unui act autentic.? Dacă prin chitanţa de mînă s-au obligat să vîndă, cealaltă parte s-a obligat să cumpere, s-a plătit şi preţul stabilit, de ce nu poate fi interpretat ca antecontract, ca o promisiune sinalagmatică de vînzare-cumpărare? Pentru un astfel de act nu este nevoie de prezenţa vreunui notar, de altă formă decît cea scrisă şi asta doar ad probationem. Promitentul cumpărător se poate adresa instanţei într-o acţiune în prestaţie tabulară.

Altceva s-ar putea invoca de către promitenţii vînzători. Neseriozitatea preţului. Aprecierea rămînînd, evident, la mîna instanţei.
Cum as putea sa aflu cat ar fi valorat un ha sau un mp de pamant in acea zona daca pamantul ar fi fost trecut la fondul proprietatea (deci pentru despagubiri)?