Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTINUARE SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTINUARE SUCCESIUNE

Vin si eu cu o intrebare, multumindu-va anticipat pentru raspuns:
Am fost la notar si am finalizat succesiunea cu ceilalti mostenitori, eliberindu-ne fiecaruia Certificatul de Mostenitor. In acest Certificat este specificata cota-parte ce revine fiecaruia din cele doua mosteniri ( al tatalui si mamei ). Intelegere intre mostenitori exista, fiecare detinand anumite parcele, dar in Certificat este specificata cota parte in fiecare parcela a fiecaruia. Intrebare......
- Care sunt pasii de urmat, mai simplu, pentru a se elibera fiecarui mostenitor Titlu de Proprietate pe suprafetele pe care le detin?
Inca o data va multumesc......
trebuie facut partaj. In urma actului de partaj fiecarui copartajant ii va reveni individualizat un lot. Pentru acesta aveti nevoie de cadastru si intabulare
Multumesc mult, dar daca deschidem actiune in instanta nu se poate ca prin hotararea acesteia sa fie pus in posesie fiecare mostenitor pe suprafata care o detine si sa faca intabularea doar daca vrea sa-si vanda terenul detinut?