Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de vanzare cumparare apartament - mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de vanzare cumparare apartament - mostenire

Buna ziua,

Am o batranica de care care am grija si vrea sa-mi lase apartamentul cum se procedeaza in acest caz ? Trebui sa mergem la un notar si sa semnam un act de vanzare cumparare si gata ??? Trebui sa scoata cadastru , intabulare , carte funciara etc ???
Multumesc
Buna ziua,

veti merge la notar si veti face un contract de intretinere ( contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere). Apartamentul trebuie sa fie intabulat pentru a se face acest contract . Ar fi bine sa cereti unui notar, mai inainte sa semnati actul un model, ca sa vedeti ce se trece intr-un asemenea contract. In acest mod veti sti exact ce obligatii va asumati.

Zi buna,
Avocat Constantin Boncu
In prezent nu mai pot fi incheiate acte de instrainare a bunurilor imobile (vinzarea unui apartament, de exemplu) fara ca acestea sa fie inscrise in Cartea funciara.
Multumesc ptr raspunsuri
Poate sa-mi spuna cineva, estimativ ce costuri ar fi la incheierea contractului de intretinere ?
Sunt aceleasi consturi ca si la un contract de vinzare cumparare, in sensul ca se taxeaza la valoare. Fiind un contract ce transfera proprietatea, daca bunul a fost dobindit in ultimii trei ani, se va plati si impozitul de 3%.