Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Legislatie aplicabila detinatorilor de caini - accesul ...
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Legislatie aplicabila detinatorilor de caini - accesul in parcuri, botnita

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati in elucidarea unui aspect legat de prezenta cainilor cu stapan in parcuri .

Nu vreau ca, din nestiinta , sa incalc vreo lege ..

Am tot cautat prin diferite baze de date si am reusit sa obtin 2 Hotarari + 1 Ordonanta care vizeaza acest aspect :

Hotararea 75/1996 privind cresterea , intretinerea si circulatia animalelor in Bucuresti
Hotararea 243/2005 privind pastrarea curateniei Municipiului Bucuresti de catre posesorii de animale de companie.
Ordonanta de urgenta nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresiv

Conform Hotararea 75/1996 cap 1 pct b
b) Accesul persoanelor cu caini in mijloacele de transport in comun precum sin locurile

publice este permisa in urmatoarele conditii :

- apartenenta la o Asociatie Chinologica sau la o alta asociatie de profil ;

- atestarea starii de sanatate prin carnetul de sanatate ;

- cainele sa fie purtat in lesa, pentru cainii ce depasesc 10kg purtatul botnitei este

obligatoriu;

Conform Hotararea 243/2005

Art. 3- Se interzice plimbarea cainilor de companie prin parcuri si gradini fara lesa, iar cei din

categoria cainilor agresivi fara botnita, unde proprietarul animalului de companie trebuie sa pastreze curatenia.

pe de alta parte exista si Ordonanta de urgenta nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi unde se specifica clar ce caini sunt obligati sa poarte botnita

(4) Accesul cainilor prevazuti la art. 1 lit. b), precum si al exemplarelor cu potential agresiv in localurile publice, in mijloacele de transport in comun, in locurile publice, precum si in partile comune ale imobilelor este permis numai daca acestia poarta botnita si sunt tinuti in lesa de catre o persoana care indeplineste conditiile prevazute la art. 3 alin. (1). In locurile special amenajate pentru caini accesul cainilor prevazuti in prezentul alineat este permis fara botnita si fara lesa.

Multe Legi la care face referire Hot 75/1996 au fost abrogate ..in aceste conditii Hotararea mai este valabila ?

Din cate am mai citit , o Hotarare locala nu poate cere mai mult decat legea ...alta lege decat aceasta Ordonanta eu nu am gasit ...

Intrebarea mea este daca eu am acces in parcul Tineretului din Bucuresti cu cainele meu ciobanesc german , care nu este agresiv, fara botnita ?
verdi, utilizator
multumesc ynocentta , el nu este primul caine ciobanesc german pe care il am , cam stiu cum se comporta in multe situatii ..acesta este inca un puiut, insa ma interesa pe viitor , daca exista vreo baza legala ca sa primesc amenda in cazul botnitei ... nu sunt inconstient, daca se va dovedi ca este agresiv, i-o voi pune de buna voie, daca nu, nu ...
verdi a scris:

nu sunt inconstient, daca se va dovedi ca este agresiv, i-o voi pune de buna voie, daca nu, nu ...

Aha, acum am inteles. Asteptati sa vedeti daca este agresiv ...... Iata o gandire sanatoasa. Succes !
Neasumarea responsabilitatii eventualelor consecinte ale neaplicarii sistemelor de siguranta ( lesa,botnita) permite a va confrunta cu situatii neplacute pentru partile implicate in eventualul eveniment
In caz de eveniment ,autoritatea aplica sanctiune ,indiferent daca exemplarul apartine vreunei rase cunoscuta si inregistrata drept agresiva
Dovada,evenimentele mediatizate cu exemplare canine care au prezentat comportament care a degenerat in agresiv fata de stapan,membrii familiei acestuia
ynocentta, utilizator
nu doresc argumente de ordin moral, ci legale ..poate cineva sa imi raspunda concret ???

poate o Hotarare locala sa fie mai presus de lege ?

o Hotarare locala de 20 de ani unde legile pe baza carora s-a facut sunt abrogate, mai este in vigoare ?

cum pot 2 Hotarari sa fie diametral opuse ?

asta ma intereseaza ..nu ce-ar fi daca ?! ..si mie mi-e teama sa merg pe strada seara cand vin de la serviciu , daca ma ataca cineva , doar sunt atatea cazuri mediatizate , nu ?

sanctiunea se aplica in caz de eveniment, sunt de acord ...dar sa plec de la premiza ca toti caini >10 kg sunt agresivi, mi se pare o mare aberatie !

catelul meu avea mai mult de 10 kg cand l-am adus acasa... avea 3 luni ..trebuia sa ii pun botnita ?! nici dinti nu avea ...

Mi-am facut cont pe acest forum doar ca sa il pot felicita pe "dcba" pt. comentariul de mai sus. Un ciobanesc provoaca panica numai prin prezenta sa, darmite sa fie liber si fara botnita. Mi se pare un comportament tiranic fata de societate (in special fata de copii), dar daca asta va face sa va simtiti bine, dvs. si animalul dvs.....continuati asa, doar mai sunt inca atati romani ca dvs. Dvs. alcatuiti aceasta "minunata" tara!