Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare post!?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare post!?

Buna ziua!
Va rog sa-mi explicati ce semnificatie are notiunea de desfiintare a unui post,care atrage dupa sine aplicarea masurii de concediere?
Mentionez ca sunt "protagonista" unei astfel de situatii,desi activitatea prestata pana acum isi va continua obligatoriu cursul...volumul de lucru reducandu-se simtitor.
Organigrama,nu am consultat-o in profunzimea ei,cunoscand doar numarul posturilor ramase in urma restructurarii.">"Surpriza!!!!"nu si-a modificat componenta,am fost "eliminat"din structura ei,infiintandu-se totodata un alt post,care de altfel nu e similar aceluia pe care l-am detinut pana in prezent,si pe care urmeaza sa-l ocupe o persoana din alt sector(!).
Intrebarea mea se refera la legalitatea acestui demers;imi este clar ca prin restrangerea activitatii postul meu se desfiinteaza,de ce insa,numarul posturilor din statul de functiuni poate ramane acelasi - nu incalca flagrant aplicarea corecta a uneia dintre cele mai importante cauze care genereaza concedierea colectiva?
innessomuch a scris:

articolul 65 alin 1 permite desfiintarea unui post!!insa atentie aceste post se desfiinteaza numai in baza unui referat de restrangerea activitatii, reorganizarea fimrei...in momentul in care postul se desfiinteaza beneficiati de perioada de preaviz, de salrii compensatorii!!
Firma este obligata prin legea ca in urmatoarele luni sa va informeze despre disponibilitatea postului desfiintat!!!!
dar daca s-a facut un alt post ...alt cod din CORcu alta denumire, alte atributii....firma este acoperita...
Imi cer permisiunea sa reiau cu completari:sectorului despre care fac vorbire i se atribuie,conform organigramei de referinta in procesul reorganizarii un numar de n posturi.Pe cale de consecinta,se constata ca posturile desfiintate sunt in numar de doua.Mentionez ca unul dintre ele este ocupat de o persoana careia i s-a deschis dreptul la pensie(desi in procesul concedierilor colective,acestia nu au fost luati in calculul numarului notificat).Astfel apare problema pe care v-o supun spre atentie:
1. Pe postul pensionabilului,urmeaza sa se promoveze o persoana careia i s-a desfiintat postul;
2.Data fiind restrangerea activitatii,se disponibilizeaza o alta persoana,probabil de pe un post vizat de desfiintare,persoana aleasa aleatoriu,fara criterii de evaluare,probabil din "alte" considerente;
3.Singurul post care ar reclama restructurare si care pare evident lipsit de obiectul muncii(urmand sa se faca demersuri obligatorii pentru asta)este desfiintat,persoana care-l ocupa primindu-si preavizul conf.contr.colectiv;
4.intervine un aspect,repet,cel putin imoral - din alt serviciu,caruia pe statul de functiuni i se cuvine un singur post,dar care are in componenta doua persoane(cu aceiasi obiect al muncii si aceiasi functie),i se "face loc" uneia dintre ele,infiintand astfel o noua activitate in cadrul sectorului la care am facut referire;
X-( cand toate astea se petrec in conditiile unor concedieri masive.de aprox. 35%,cu pensionabilii anului in curs chiar 50% - subiectivism si... relatii !
Dansa mi-a spus ca dupa un an de zile am dreptul la concediu ca asa ar fi prevazut in contract,pe care,repet,nu l-am vazut...a fost foarte deranjata insa ca mi-am cerut drepturile spunandu-i ca ar trebui sa imi dea un salariu compensatoriu si plata pe 8 ore desi ma duc doar 4!Atunci s-a "hotarat" subit ca nu mai vrea sa desfiinteze postul si mi-a sugerat sa imi dau demisia,eu bineinteles refuzand,apoi mi-a propus sa semnez demisie cu acordul partilor la care nu i-am dat nici un raspuns...nu a avut de unde sa imi arate contractul justificand ca "probabil a uitat sa il ia de la contabila".A fost foarte razvratita de asemenea sa vada ca eram destul de bine informata!
mir1959 a scris:

innessomuch a scris:

articolul 65 alin 1 permite desfiintarea unui post!!insa atentie aceste post se desfiinteaza numai in baza unui referat de restrangerea activitatii, reorganizarea fimrei...in momentul in care postul se desfiinteaza beneficiati de perioada de preaviz, de salrii compensatorii!!
Firma este obligata prin legea ca in urmatoarele luni sa va informeze despre disponibilitatea postului desfiintat!!!!
dar daca s-a facut un alt post ...alt cod din CORcu alta denumire, alte atributii....firma este acoperita...
Imi cer permisiunea sa reiau cu completari:sectorului despre care fac vorbire i se atribuie,conform organigramei de referinta in procesul reorganizarii un numar de n posturi.Pe cale de consecinta,se constata ca posturile desfiintate sunt in numar de doua.Mentionez ca unul dintre ele este ocupat de o persoana careia i s-a deschis dreptul la pensie(desi in procesul concedierilor colective,acestia nu au fost luati in calculul numarului notificat).Astfel apare problema pe care v-o supun spre atentie:
1. Pe postul pensionabilului,urmeaza sa se promoveze o persoana careia i s-a desfiintat postul;
2.Data fiind restrangerea activitatii,se disponibilizeaza o alta persoana,probabil de pe un post vizat de desfiintare,persoana aleasa aleatoriu,fara criterii de evaluare,probabil din "alte" considerente;
3.Singurul post care ar reclama restructurare si care pare evident lipsit de obiectul muncii(urmand sa se faca demersuri obligatorii pentru asta)este desfiintat,persoana care-l ocupa primindu-si preavizul conf.contr.colectiv;
4.intervine un aspect,repet,cel putin imoral - din alt serviciu,caruia pe statul de functiuni i se cuvine un singur post,dar care are in componenta doua persoane(cu aceiasi obiect al muncii si aceiasi functie),i se "face loc" uneia dintre ele,infiintand astfel o noua activitate in cadrul sectorului la care am facut referire;
X-( cand toate astea se petrec in conditiile unor concedieri masive.de aprox. 35%,cu pensionabilii anului in curs chiar 50% - subiectivism si... relatii !
M-ati ajuta enorm daca m-ati putea spune ce efecte are asupra mea art.55,b!Stiu ca este vorba despre acordul partilor,dar in acest caz mai am dreptul la salariu compensatoriu sau la salariu pentru zilele de preaviz?va multumesc anticipat!
Incetarea c.i.m. cu acordul partilor nu da dreptul salariatului de a beneficia de plati compensatorii sau de indemnizatia de somaj.
De asemenea, in aceasta situatie nu se acorda preaviz. C.i.m. va inceta la data convenita de catre angajator si angajat in acest sens.