Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie copil

buna ziua, sunt studenta la master in anul 2, buget la zi, mai am aproximativ 8 luni pana termin aceasta forma de invatatamant.. luna asta am ramas insarcinata, si voi naste cu aproximatie in august..deci voi fi terminat masterul in a 8 luna de sarcina. intrebarea mea este cum pot sa fac sa primesc indemnizatia pentru cresterea copilului fara sa fiu angajata si cu doar 8 luni de master (stiu ca trebuie cel putin 12)? ce pot sa fac? as putea sa imi platesc singura pentru inca 4 luni ca sa ma incadrez?
1. Trebuie sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de maximum 60 de zile de la data absolvirii.

2. Dupa expirarea celor 60 de zile de la absolvire veti primi indemnizatie de somaj de 250 lei lunar timp de 6 luni.

3. Cele 60 de zile sunt si ele eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane