Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... lamurire divort,daune morale?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

lamurire divort,daune morale?

sunt recasatorita de 17 ani,timp in care sotul a avut un comportament total neadecvat unui mediu familial,imbatandu-se si facand scandal mai mereu,neglijind copilul,iar mereu cand se iscau discutii in contradictoriu pleca de acasa cateva zile.de cca 6 luni contributia lui financiara in familie nu se mai regasea decat in proportii reduse.mai nou a plecat de cca 3 sapt si m a anunta ca vrea sa divorteze gasindu si alta partenera.ce probe ar trebui sa depun in instanta pt a i cere daune morale??si daca se poate .
va multumesc
Puteti cere daune morale daca reusiti sa dovediti ( si cand spun sa dovediti ma refer la certificate medicale de orice fel)ca v-a fost afectata sanatatea fizica sau psihica in vreun fel.
Posibil ar fi, ramane sa dovediti ca suferiti un prejudiciu in urma desfacerii casatoriei) din ce povestiti , rezulta ca va faceti un bine divortand :) ) va ramane la aprecierea instantei.

Art. 388

Acordarea despăgubirilor

Distinct de dreptul la prestaţia compensatorie prevăzut la art. 390, soţul nevinovat, care suferă un prejudiciu prin desfacerea căsătoriei, poate cere soţului vinovat să îl despăgubească. Instanţa de tutelă soluţionează cererea prin hotărârea de divorţ.