Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... angajare perioada determinata
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

angajare perioada determinata

Daca un functionar public se angajeaza prin concurs, pe perioada determinata, pe un post al carui titular are contractul de munca suspendat, si intruneste toate conditiile titularului postului, va avea acelasi salariu ca si titularul?
BUna dimineata !
Salariul de incadrare este acelasi , diferenta o va face eventual vechimea in munca si eventualele sporuri de care a beneficiat functionarul public al carui raport de munca este suspendat .

Aceasta prevedere "În cazul funcţionarilor
publici nou-încadraţi sau promovaţi, nivelul de salarizare în plată
pentru funcţiile similare este cel corespunzător treptei 3 de
salarizare utilizate în anul 2010" din ORDIN
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 285/2010
privind salarizarea în anul 2011 a personalului plătit din fonduri publice, se aplica in acest caz sau nu?

Nu, se aplica cea din Legea nr. 283/2011:
Art. 13
(1) Pentru funcţionarii publici care se transferă, sunt redistribuiţi din corpul funcţionarilor publici sau sunt reintegraţi în funcţie, potrivit legii, în cursul anului 2012, la stabilirea salariului va fi avută în vedere treapta de salarizare deţinută anterior.
(2) În cazul funcţionarilor publici nou-încadraţi sau promovaţi, nivelul de salarizare în plată pentru funcţiile similare este cel corespunzător treptei 3 de salarizare utilizate în anul 2010.