Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligativitatea angajatorului privind evaluarea anuala ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligativitatea angajatorului privind evaluarea anuala a angajatilor

Obligativitatea angajatorului privind evaluarea anuala a angajatilor in ce act normativ este prevazuta
Evaluarea angajatilor este un drept al angajatorului si nu o obligatie, cf. art. 40 alin. 1 lit. f) Codul muncii:

Art. 40. - (1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
f) sa stabileasca obiectivele de performanta individuala, precum si criteriile de evaluare a realizarii acestora.
Codul Muncii , asa cum s-a precizat, prevede un drept al angajatorului si nu o obligatie a acestuia in acest domeniu ... nerealizarea evaluarii de catre angajatori nu este sanctionata de lege.
@freeelis

Nu este prevazuta sanctiune in lege, dar sunt ITM-uri care o cer. Nu stiu in ce baza...
Este problema lor, atata timp cat nu se prevede sanctiune in lege pentru asa ceva ... legea prevede dreptul si nu obligatia angajatorului .. neexercitarea dreptului de catre angajator nu poate fi sanctionata de catre ITM , ci de cel mult de catre salariat .(cam impropriu spus)..