Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaluare personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaluare personal

Buna ziua !
Exista in codul muncii un art. care prevede obligativitatea angajatorului de a efectua evaluarea personalului din pdv profesional ?
Multumesc.
Art.40 alin.1 C.mun. Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
....
f) sa stabileasca obiectivele de performanta individuala, precum si criteriile de evaluare a realizarii acestora.

Chiar daca angajatorul are dreptul de a stabili unilateral obiectivele de performanta individuala ale salariatului, precum si criteriile de evaluare a realizarii acestora, totusi, el are si obligatia de a-l evalua pe salariatul respectiv.