Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... poprire venituri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

poprire venituri

Buna ziua,

pentru un angajat cu contract de munca care are si un contract de colaborare in calitate de PFA cu firma angajatoare ( si pt care emite factura), poprirea instituita de o banca trebuie aplicata si veniturilor din salarii si celor platite pt PFA ?

Multumesc
Exact. Art 409 din CPC prevede ca retinerea se face din veniturile nete, ori venitul net din activitatea desfasurata pe PFA este cel pe care si-l calculeaza el si si-l declara la fisc prin declaratia 200. Nu am eu ca si beneficiat al prestarilor acestui PFA, acces la nformatia respectiva. Pot sa retin din salariul net 1/3, dar din valoarea facturii de pe PFA nu mi-e tocmai clar daca am sau nu dreptul sa retin. Destul de incurcata situatia.. Oricum multumesc tuturor pentru ajutor.
Eu n-as retine din venitul de PFA, pana nu am adresa expresa de la executor.
Repet: verificati cum este identificat debitorul in adresa de infiintare a popririi.