avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... martor la un proces de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

martor la un proces de divort

Buna ziua!Sunt martor intr-un proces de divort, cu minori.Cunostinta mea nu are avocat sa o reprezinte.Termenul urmator trebuie sa ne prezentam in sala.Intrebarea mea este: daca nu are avocat se poate auto-reprezenta?Ce se intampla in acest caz cu interogatoriul.Cine imi pune intrebarile?
Exista vreo alta varianta?Se poate acorda avocat din oficiu?(este o persoana fara venituri)
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: DeeaU , utilizator 11:40, 22 Noiembrie 2012
avocatul nu este obligatoriu. intrebarile vi le va pune instanta de judecata si partile din proces.

daca doreste avocat si demonstreaza ca nu are venituri poate cere baroului numirea unui avocat din oficiu.

Multumesc pentru raspuns!
Venituri nu are, iar procesul se judeca in lipsa paratului.
Sfatul Dvs.care ar fi?Cu sau fara avocat?
Cred ca se va descurca si fara avocat. Instanta va adresa intrebari martorului pt a putea stabili daca exista motive temeinice pentru divort.
va multumesc pentru raspunsuri!o sa ii transmit recomandarile Dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Audierea martorilor razvan1649 razvan1649 Intr-un proces de divort martorii paratei si parata urmeaza sa depuna marturie, dar cum se mai pot audia acestia de catre reclamant, daca la momentul respectiv ... (vezi toată discuția)
Schimbare avocat de catre judecator? Cezar augustin Dinu Cezar augustin Dinu astasi, la galati, intr-un proces penal, inculpatul era asistat de catre avocat angajat. Judecatoarea a apreciat ca acesta nu ofera asistenta juridica ... (vezi toată discuția)
Avocat oficiu Monica1607 Monica1607 Daca il dau in judecata pe tatal copilului pentru pensie si autoritate exclusiva,acesta neprezentandu-se si punandu-se un avocat din oficiu,acesta trebuie ... (vezi toată discuția)