Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... martor la un proces de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

martor la un proces de divort

Buna ziua!Sunt martor intr-un proces de divort, cu minori.Cunostinta mea nu are avocat sa o reprezinte.Termenul urmator trebuie sa ne prezentam in sala.Intrebarea mea este: daca nu are avocat se poate auto-reprezenta?Ce se intampla in acest caz cu interogatoriul.Cine imi pune intrebarile?
Exista vreo alta varianta?Se poate acorda avocat din oficiu?(este o persoana fara venituri)
Va multumesc anticipat!
avocatul nu este obligatoriu. intrebarile vi le va pune instanta de judecata si partile din proces.

daca doreste avocat si demonstreaza ca nu are venituri poate cere baroului numirea unui avocat din oficiu.

Multumesc pentru raspuns!
Venituri nu are, iar procesul se judeca in lipsa paratului.
Sfatul Dvs.care ar fi?Cu sau fara avocat?
Cred ca se va descurca si fara avocat. Instanta va adresa intrebari martorului pt a putea stabili daca exista motive temeinice pentru divort.
va multumesc pentru raspunsuri!o sa ii transmit recomandarile Dvs.