Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... beneficiile dintre un proprietar si uzufructant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

beneficiile dintre un proprietar si uzufructant

sunt proprietarul unui imobil si am pus pe tatal meu la uzufruct,si ma ameninta ca poate sa mi vanda imobilul fara acordul meu.asi vrea sa stiu ce drepturi are,si daca asi pune eu ca proprietar in vanzare acest imobil, ar beneficia si el de ceva?
Uzufructuarul nu poate înstrăina bunul, nefiind al lui.

Dumneavoastră îl puteţi înstrăina, dar cumpărătorul va trebui să respecte dreptul de uzufruct al tatălui dumneavoastră. Dacă găsiţi un astfel de cumpărător, preţul vi se cuvine în întregime. Tatăl nu poate pretinde parte din preţ şi nici nu se poate opune vînzării.