Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriere datorie telefonie mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriere datorie telefonie mobila

Buna seara,

va rog daca se poate sa ma lamuriti, cum e cu prescrierea datoriilor? Pentru o datorie de 49 lei, reprezentand o factura restanta la o companie de telefonie mobila, datata in septembrie 2000, dupa 12 ani poate sa apara o firma care sa ceara plata respectivei datorii cu nu stiu cate penalizari, in ideea ca respectiva firma ar fi achitat datoria si acum o recupereaza de la "rau platnic"???
una dintre intrebarie este "pot actiona in judecata persoana pentru repunerea pe rol a datoriei prescrise si obligativitatea platii acesteia?" si "pot pune penalizari la suma pana in data de astazi?"