avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna seara, vreau sa imi dau demisia de la locul de munca fara a sta in preavizul de 15 zile.Se poate ca angajatorul sa nu mai imi dea cartea de munca sau sa imi treaca pe ea vreo litera..ceva de genul????si mai vreau sa stiu daca acea litera mai conteaza in ziua de azi la angajare !!!!multumesc mult
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 09:16, 2 Februarie 2009
anton i a scris:

Buna seara, vreau sa imi dau demisia de la locul de munca fara a sta in preavizul de 15 zile.Se poate ca angajatorul sa nu mai imi dea cartea de munca sau sa imi treaca pe ea vreo litera..ceva de genul????si mai vreau sa stiu daca acea litera mai conteaza in ziua de azi la angajare !!!!multumesc mult

Daca demisionati iar angajatorul doreste sa efectuati preavizul, acesta trebuie efectuat.
In cazul in care nu va prezentati in perioada de preaviz angajatorul va poate desface CIM disciplinar. Aceasta desfacere CIM conteaza in ziua de azi in cazul in care veti dorii sa lucrati intr-ul loc de munca unde disciplina conteaza : politie, armata........... paza......... si in multe alte domenii. Cum piata muncii devine un camp de batalie iar anagajatorii au de unde alege motivul si modul in care ati incheiat un CIM poate face diferenta........

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetarea contractului de munca Raluk_ Raluk_ cum pot sa plec de la o firma daca in data de 25.10 mi-am depus demisia si nu mi-a fost aprobata iar in data de 02.11 am trimis o alta demisie prin posta cu ... (vezi toată discuția)
Demisie danik28 danik28 sunt angajata la un birou notarial (secretara), intentionez sa-mi dau demisia incepand cu data de 01 septembrie, intrucat voi pleca din tara impreuna cu sotul ... (vezi toată discuția)
Demisie din invatamant floralina floralina Buna!Sunt invatator titular si as vrea sa-mi dau demisia din invatamant!Cand pot face asta ,este nevoie de preaviz de 15 zile sau se poate cu lichidare la ... (vezi toată discuția)