Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Totul despre concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Totul despre concubinaj

Am fost impreuna(in concubinaj) cu o femeie timp de 12 ani,am locuit impreuna in apartamentul ei, in toata aceasta perioada ,cand ne-am cunoscut apartamentul nu avea nici-un fel de amenajare ,apoi l-am amenajat,mobilat ,am cumparat masina in leasing pe firma unui prieten,cu avansul pe care l-am avut din vanzarea unei Dacii care era proprietatea mea si dupa 12 ani ne-am despartit ,amiabil adica am plecat cu ce era pe mine ,restul i-a ramas ei . Culmea prostiei am facut un CAR pe numele meu pe care l-a platit si dupa ce ne-am despartit o perioada apoi nu a mai platit. Am fost nevoit sa platesc ,deoarece este pe numele meu si platesc si acum la 2 ani dupa ce ne-am despartit 250 lei pe luna. Va rog sa-mi spuneti ,ce drepturi am, daca am in acest caz ? Va multumesc !
luati autoturismul si ce bunuri mbile se poate lua din casa cumparate de dvs si asupra carora va intelegeti cu ea si accepta sa vi le dea
Multumesc pentru raspuns,este prea simplu ,aceasta inseamna o intelegere amiabila,ori eu am plecat in mod ,,amiabil'' doar cu ce era pe mine, spunandumi-se ca totul este cumparat cu banii ei. Ori in fata unor asemenea ,,argumente''am cedat ,desi daca este sa analizez procentul este de cel putin 60% in favoarea mea .Si tot ce a cumparat a cumparat pe numele ei si am observat aceasta dar am zis ca nu conteaza. Intrebarea este ce variante legale sunt si ce sanse si la ce trebuie sa ma pretez . S-au poate ii pun cruce ,
Ia-ti adio de la tot,sii eu am facut asa cv,eu dupa 17 anii,si iam crescut sii copilul de la 2,5 anii,iam dat apartament care era pe numele meu,lam modernizat,sii mam bagat sii in banca,mai am pina in martie,sii gat,am ramas sii cu copilul nostru,de 16 anii,sa-l cresc,asa ca se putea sii mai rau in cazul tau.stiu ca doare,dar nu rezolvii nimic ,numai banii aruncatii,si nervii sii timp,lasa-l pe d-zeu sa faca dreptate,legea aici in romania e slaba,BAFTA
Legea nu e slaba, insa nu se poate sa stam neprotejati de umbrela si sa ne intrebam de ce ne ploua...
Au trecut 2 ani deja, ar trebui s-o notificat si sa discutati cu un avocat sa vedeti de prescriptie etc. Depinde de perioadele imbunatatirilor, cum dovediti banii, veniturile fiecaruia, ce muncea fiecare... chitante, facturi...