Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit pe a doua locuinta
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit pe a doua locuinta

Iata care e problema.
In anul 2009 am obtinut la licitatie un apartament in Hunedoara. Mi a fost inmanat un act de adjudecare precum a procesul verbal de licitatie.Este a doua proprietate acest apartament, mai detin inca unul in alta localitate. Am fost la cartea funciara anul acesta sa l intabulez. Din 2009 pina acum in acel apartament nu a locuit nimeni si nu a fost intabulat. Mi a fost solicitata la intabulare o dovada de plata a impozitului pe tranzactie imobiliara. Am fost la AFP Hunedoara ( apartamentul fiind situat in Hunedoara ) sa platesc impozitul aferent insa de acolo mi a fost comunicat ca impozitul trebuie platit de cel care a SOLICITAT EXECUTAREA ADICA DE CREDITOR ( din declaratii nu am inteles bine cine trebuia sa l plateasca, NOTARUL sau CREDITORUL). In consecinta am fost indrumat sa ma informez la AFP Orastie despre clarificarea situatiei si plata impozitului la AFP unde imi am eu domiciliul. In prima faza mi a fost comunicat ca e ok si ca mai trebuie sa aduc un CNP CREDITORULUI. Am adus copie dupa buletinul persoanei ( am solicitat copia la executor ) la AFP Orastie, urmand ca sa fiu contactat pentru plata impozitului. In urmatoarea zi mi s a comunicat ca de fapt eu trebuie sa platesc impozitul pe tranzactie la AFPul unde isi avea la data tranzactiei crditorul domiciliul adica la AFP Alba Iulia.
Care e problema?
1.CINE TREBUIE SA PLATEASCA IMPOZITUL?
A)EU CA NOU PROPRIETAR?
B)EXECUTORUL CARE A INCASAT BANII ( el a platit din banii incasati apa, gaz, curent, asociatie, izolati, etc
C)NU TREBUIAU PLATITI DE CATRE EXECUTOR SI ACESTI BANI DE ,,IMPOZIT PE TRANZACTIE IMOBILIARA?)
PS ( precizez ca despre persoana-CREDITOR nu mai stiu nici o veste nici daca traieste nici daca nu traieste )

2.UNDE TREBUIE SA PLATESC ACEST IMPOZIT?
A) LA HUNEDOARA,( unde e locatia apartamentului )
B)LA ORASTIE ( AFP de care apartin cu domiciliul )
C)LA ALBA IULIA ( acolo unde isi avea domiciliul CREDITORULvechiul la data licitatiei )

3.CARE E VALOAREA IMPOZITULUI? ( LA Hunedoara am primit o suma la Orastie alta suma si probabil la Alba daca voi ajunge sunt sanse sa am alta suma )

4.PRECIZEZ CA VALOAREA APARTAMENTULUI ESTE DE PE ACTE DE 22500 LEI NOI.

multumesc
hunedoreanul, utilizator
hunedoreanul a scris:

nu am inteles bine cine trebuia sa l plateasca, NOTARUL sau CREDITORUL). In consecinta am fost indrumat sa ma informez la AFP Orastie despre clarificarea situatiei si plata impozitului la AFP unde imi am eu domiciliul. In prima faza mi a fost comunicat ca e ok si ca mai trebuie sa aduc un CNP CREDITORULUI. Am adus copie dupa buletinul persoanei ( am solicitat copia la executor ) la AFP Orastie, urmand ca sa fiu contactat pentru plata impozitului. In urmatoarea zi mi s a comunicat ca de fapt eu trebuie sa platesc impozitul pe tranzactie la AFPul unde isi avea la data tranzactiei crditorul domiciliul adica la AFP Alba Iulia.
Care e problema?
1.CINE TREBUIE SA PLATEASCA IMPOZITUL?
A)EU CA NOU PROPRIETAR?
B)EXECUTORUL CARE A INCASAT BANII ( el a platit din banii incasati apa, gaz, curent, asociatie, izolati, etc
C)NU TREBUIAU PLATITI DE CATRE EXECUTOR SI ACESTI BANI DE ,,IMPOZIT PE TRANZACTIE IMOBILIARA?)
PS ( precizez ca despre persoana-CREDITOR nu mai stiu nici o veste nici daca traieste nici daca nu traieste )

2.UNDE TREBUIE SA PLATESC ACEST IMPOZIT?
A) LA HUNEDOARA,( unde e locatia apartamentului )
B)LA ORASTIE ( AFP de care apartin cu domiciliul )
C)LA ALBA IULIA ( acolo unde isi avea domiciliul CREDITORULvechiul la data licitatiei )

3.CARE E VALOAREA IMPOZITULUI? ( LA Hunedoara am primit o suma la Orastie alta suma si probabil la Alba daca voi ajunge sunt sanse sa am alta suma )

4.PRECIZEZ CA VALOAREA APARTAMENTULUI ESTE DE PE ACTE DE 22500 LEI NOI.

multumesc

1-Nu ati fost corect informat,in situatia adjudecarii,notarul iese din calcul, deoarece nu a fost implicat
2-In discutie este impozitul pe transferul dreptului de proprietate,care legal revenea la plata debitorului
Executorul nu are obligatia sa retina c/v impozit
3-0,2% din valoare
Va atasez un link care o sa va lamureasca pasii care trebuie sa ii urmati. Am avut cazuri, in care a platit impozitul pe transfer de proprietate chiar cel care a adjudecat imobilul pt ca altfel nu putea sa il inscrie in cartea funciara, este in jur de 2-3%, dar citi acest topic este foarte clar, chiar daca este din2009, inca nu sa rezolvat nimic.

www.avocatnet.ro/content/for...

-am mai gasit un link, care il atasez, daca este puteti da cautare pe forum,veti mai gasi informatii.

www.avocatnet.ro/content/for...
gmancila, utilizator