avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit pe a doua locuinta
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit pe a doua locuinta

Iata care e problema.
In anul 2009 am obtinut la licitatie un apartament in Hunedoara. Mi a fost inmanat un act de adjudecare precum a procesul verbal de licitatie.Este a doua proprietate acest apartament, mai detin inca unul in alta localitate. Am fost la cartea funciara anul acesta sa l intabulez. Din 2009 pina acum in acel apartament nu a locuit nimeni si nu a fost intabulat. Mi a fost solicitata la intabulare o dovada de plata a impozitului pe tranzactie imobiliara. Am fost la AFP Hunedoara ( apartamentul fiind situat in Hunedoara ) sa platesc impozitul aferent insa de acolo mi a fost comunicat ca impozitul trebuie platit de cel care a SOLICITAT EXECUTAREA ADICA DE CREDITOR ( din declaratii nu am inteles bine cine trebuia sa l plateasca, NOTARUL sau CREDITORUL). In consecinta am fost indrumat sa ma informez la AFP Orastie despre clarificarea situatiei si plata impozitului la AFP unde imi am eu domiciliul. In prima faza mi a fost comunicat ca e ok si ca mai trebuie sa aduc un CNP CREDITORULUI. Am adus copie dupa buletinul persoanei ( am solicitat copia la executor ) la AFP Orastie, urmand ca sa fiu contactat pentru plata impozitului. In urmatoarea zi mi s a comunicat ca de fapt eu trebuie sa platesc impozitul pe tranzactie la AFPul unde isi avea la data tranzactiei crditorul domiciliul adica la AFP Alba Iulia.
Care e problema?
1.CINE TREBUIE SA PLATEASCA IMPOZITUL?
A)EU CA NOU PROPRIETAR?
B)EXECUTORUL CARE A INCASAT BANII ( el a platit din banii incasati apa, gaz, curent, asociatie, izolati, etc
C)NU TREBUIAU PLATITI DE CATRE EXECUTOR SI ACESTI BANI DE ,,IMPOZIT PE TRANZACTIE IMOBILIARA?)
PS ( precizez ca despre persoana-CREDITOR nu mai stiu nici o veste nici daca traieste nici daca nu traieste )

2.UNDE TREBUIE SA PLATESC ACEST IMPOZIT?
A) LA HUNEDOARA,( unde e locatia apartamentului )
B)LA ORASTIE ( AFP de care apartin cu domiciliul )
C)LA ALBA IULIA ( acolo unde isi avea domiciliul CREDITORULvechiul la data licitatiei )

3.CARE E VALOAREA IMPOZITULUI? ( LA Hunedoara am primit o suma la Orastie alta suma si probabil la Alba daca voi ajunge sunt sanse sa am alta suma )

4.PRECIZEZ CA VALOAREA APARTAMENTULUI ESTE DE PE ACTE DE 22500 LEI NOI.

multumesc
Ultima modificare: Joi, 22 Noiembrie 2012
hunedoreanul, utilizator
Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 21:07, 23 Noiembrie 2012
hunedoreanul a scris:


nu am inteles bine cine trebuia sa l plateasca, NOTARUL sau CREDITORUL). In consecinta am fost indrumat sa ma informez la AFP Orastie despre clarificarea situatiei si plata impozitului la AFP unde imi am eu domiciliul. In prima faza mi a fost comunicat ca e ok si ca mai trebuie sa aduc un CNP CREDITORULUI. Am adus copie dupa buletinul persoanei ( am solicitat copia la executor ) la AFP Orastie, urmand ca sa fiu contactat pentru plata impozitului. In urmatoarea zi mi s a comunicat ca de fapt eu trebuie sa platesc impozitul pe tranzactie la AFPul unde isi avea la data tranzactiei crditorul domiciliul adica la AFP Alba Iulia.
Care e problema?
1.CINE TREBUIE SA PLATEASCA IMPOZITUL?
A)EU CA NOU PROPRIETAR?
B)EXECUTORUL CARE A INCASAT BANII ( el a platit din banii incasati apa, gaz, curent, asociatie, izolati, etc
C)NU TREBUIAU PLATITI DE CATRE EXECUTOR SI ACESTI BANI DE ,,IMPOZIT PE TRANZACTIE IMOBILIARA?)
PS ( precizez ca despre persoana-CREDITOR nu mai stiu nici o veste nici daca traieste nici daca nu traieste )

2.UNDE TREBUIE SA PLATESC ACEST IMPOZIT?
A) LA HUNEDOARA,( unde e locatia apartamentului )
B)LA ORASTIE ( AFP de care apartin cu domiciliul )
C)LA ALBA IULIA ( acolo unde isi avea domiciliul CREDITORULvechiul la data licitatiei )

3.CARE E VALOAREA IMPOZITULUI? ( LA Hunedoara am primit o suma la Orastie alta suma si probabil la Alba daca voi ajunge sunt sanse sa am alta suma )

4.PRECIZEZ CA VALOAREA APARTAMENTULUI ESTE DE PE ACTE DE 22500 LEI NOI.

multumesc


1-Nu ati fost corect informat,in situatia adjudecarii,notarul iese din calcul, deoarece nu a fost implicat
2-In discutie este impozitul pe transferul dreptului de proprietate,care legal revenea la plata debitorului
Executorul nu are obligatia sa retina c/v impozit
3-0,2% din valoare
Va atasez un link care o sa va lamureasca pasii care trebuie sa ii urmati. Am avut cazuri, in care a platit impozitul pe transfer de proprietate chiar cel care a adjudecat imobilul pt ca altfel nu putea sa il inscrie in cartea funciara, este in jur de 2-3%, dar citi acest topic este foarte clar, chiar daca este din2009, inca nu sa rezolvat nimic.

www.avocatnet.ro/content/for...

-am mai gasit un link, care il atasez, daca este puteti da cautare pe forum,veti mai gasi informatii.

www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Vineri, 23 Noiembrie 2012
gmancila, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit 2% ptr adjudecare imobil - cine plateste? bamsel bamsel Buna Ziua, In urma cu ceva vreme am achizitionat un imobil la licitatie publica tinuta la sediul executorului jud. cand am primit actul de adjudecare, ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe imobile adjudecate plata si recuperarea acestui impozit razvan79vl razvan79vl Buna ziua! Ieri am avut o discutie interesanta cu o persoana care mi-a spus urmatoarea speta: \\" In acest an am achizitionat de la un executor judecatoresc un ... (vezi toată discuția)
Impozit pe executarea unui apartament ContSters96141 ContSters96141 Parintii mei au fost executati de banca anul trecut. Banca a scos la licitatie apartamentul si l-a vandut cuplului x. Cuplul x a dorit intabularea dar au fost ... (vezi toată discuția)