Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie pentru copil adoptat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie pentru copil adoptat

Daca este adoptat un copil care este mai mic de 3 ani , parintele adoptiv are aceleasi drepturi ca si un parinte natural : concediu de crestere a copilului, indemnizatie ..... ?
Sigur ca da,CAPITOLUL I
Dispozitii generale
ART.1 – Beneficiaza de drepturile prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului, denumita în continuare ordonanta de urgenta, oricare dintre parintii firesti ai copilului, precum si persoana careia i s-a încredintat copilul în vederea adoptiei, care a adoptat copilul, care are copilul în plasament ori în plasament în regim de urgenta, precum si persoana care a fost numita tutore, denumite în continuare persoane îndreptatite, daca acestea îndeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

a) sunt cetateni români sau, dupa caz, straini ori apatrizi;

b) au domiciliul sau resedinta în România, conform legii;

c) locuiesc împreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si îngrijirea acestuia/acestora.

grim a scris:

Daca este adoptat un copil care este mai mic de 3 ani , parintele adoptiv are aceleasi drepturi ca si un parinte natural : concediu de crestere a copilului, indemnizatie ..... ?

De indemnizatia si stimulentul prevazute de ordonanta de urgenta beneficiaza, optional, oricare dintre parintii firesti ai copilului.
Beneficiaza de aceleasi drepturi si una dintre persoanele care a adoptat copilul, careia i s-a incredintat copilul in vederea adoptiei sau care are copilul in plasament ori in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, precum si persoana care a fost numita tutore. In aceasta situatie, acordarea drepturilor prevazute de OUG nr.148&2005, se face tinandu-se seama de perioada de 12 luni anterioare datei la care, dupa caz, s-a aprobat adoptia, a fost facuta incredintarea, s-a instituit plasamentul sau tutela.