avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Nu putem onora comanda
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Nu putem onora comanda

Buna ziua, am comandat un produs de pe un site, la ora 06.00, am primit confirmarea comenzii, iar la ora 16.00 am primit un email de la un angajat prin care mi se comunica urmatoarele:
"Nu mai avem cum sa onoram comanda deoarece nu mai am stoc si termen de livrare."

Ii pot obliga sa isi execute promisiunea de vanzare? sau daca nu, in cazul unei sesizari la OPC, macar vor fi amendati?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 18:44, 24 Noiembrie 2012
De obligat nu aveti cum, iar ANPC nu ii poate amenda pentru ca nu exista coordonare intre departamentele lor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Control anpc in derulare pentru nerespectare factura proforma generata automat de sistem mail4me mail4me Buna ziua, am si eu o intrebare referitoare la un control OPC facut pe baza unei reclamatii ca am refuzat livrarea unor produse la pretul din factura ... (vezi toată discuția)
Problema site.ro mihaim1980 mihaim1980 Buna ziua! Avem urmatoarea problema: site-ul .ro are/a avut probleme si au erori la calcularea preturilor, astfel ca anumite produse costa 0 lei, iar anumiti ... (vezi toată discuția)
Cumparaturi online the_pandemic the_pandemic Buna dimineata! Cred ca va este arhicunoscuta problema vis-a-vis de anularea comenzilor de Black Friday. Si eu am patit-o, insa la mine situatia a fost putin ... (vezi toată discuția)