Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... reintregirea familiei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

reintregirea familiei

In urma cu 1 luna am incheiat casatoria in Pakistan iar apoi imediat am inscris certificatul la Ambasada ROMANIEI la Islamabad. As dori sa stiu : 1) daca este necesara invitatia avizata de ORI pentru k sotul sa obtina viza in PAKISTAN....2) avand in vedere k eu lucrez (legal) in GERMANIA ,se poate k altcineva din ROMANIA (TATAL MEU) sa faca invitatia la ORI...(avand in vedere k nu-mi pot permite imediat un concediu pentru a merge in ROMANIA).... VA MULTUMESC ANTICIPAT!
1. membrii de familie ai cetatenilor romani vor solicita direct misiunilor diplomatice si oficiilor consulare ale Romaniei din statul in care au resedinta, viza de lunga sedere pentru reintregirea familiei, fără a mai fi necesară avizarea unei invitatii din partea ORI.
2. Având în vedere 1., nu se mai aplică.

N.B. Pentru ca sotul să ajungă în Germania va trebui să solicite viza la Ambasada Germaniei și să ataseze la cerere copie după certificatul de casatorie si după certificatul de inregistrare ca cetățean european (rezidenta) în Germania.

Prin obtinerea vizei pentru Romania, nu va putea ajunge in Germania.

Acordarea vizei de lunga sedere pentru reintregirea familiei poate fi refuzata atunci cand solicitarea se intemeiaza pe o casatorie de convenienta constatata anterior, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, sau cand se constata existenta unei stari de bigamie sau poligamie.
Alexandru Munteanu, Avocat