Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pot fi dat in judecata?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pot fi dat in judecata?

pot fi dat in judecata de asociatia de proprietari daca am 10.000lei penalitati (dar la restanta la intretinere 0)?
Nu puteti avea penalitati de 10.000 de lei si restanta 0. Asta pentru ca datoriile se acopera in functie de vechime, deci debitul principal si penalitătile se acopera concomitent in functie de vechime. Cele mai vechi se acoperă primele.

Da, puteti fi dat in judecata iar ulterior asociatia sa va execute.
am omis sa specific ca am achitat restanta integral si 5000 din penalitati ,au mai ramas 10.000 penalitati iar acum vor sa ma dea in judecata ca sa platesc si ceilalti bani la penalitati
Pot sa va dea in judecata.
multumesc
Suma nu se diferentiaza pe categorii. Dvs aveti de achitat o datorie catre asociatie pe care trebuie sa o achitati. Daca considerati ca s-au adunat prea multe penalizari, verificati legalitatea calculului acestora.