Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... retragere chemare in judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

retragere chemare in judecata

Buna ziua!
In luna septembrie am dat in judecata pe fostul sot pentru modificarea programului de vizita, primul termen a fost in octombrie, dar a fost amanat procesul la 22 noiembrie.
Acuma iarasi a fost amanat la 6 decembrie, pentru administrarea probelor , dar intre timp ne-am ajuns de acord.
Vreau sa intreb ca daca vreau sa retrag chemarea in judecata ce proceduri trebuie sa fac, sau se poate? Trebuie in scris sau verbal?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Este de preferat ca la primul termen sa informati oficial completul de judecata despre modificarea survenita ulterior promovarii actiunii
Multumesc pentru raspuns.
Cineva ma poate ajuta cu un discurs sau ceva, ca eu nu prea ma pricep la asa ceva, si nu stiu cum sa informez pe judecatoara. Motivul retragerii este, ca am ajuns la un acord cu fostul sot, si din cauza programului meu de lucru nu prea putem urmarii un program stabilit, o sa-l ia cand eu o sa lucrez pana seara( 2 zile/saptamana dar nu este in fiecare saptamana aceasi zi, ci difera intodeauna).